fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatWspólne manewry wojskowe Rosji, Chin i RPA

Wspólne manewry wojskowe Rosji, Chin i RPA

Republika Południowej Afryki, najbogatszy kraj Czarnego Kontynentu – nie zważając na protesty Amerykanów – zapowiada przeprowadzenie w lutym u wybrzeży swego kraju wspólnych manewrów wojskowych z Rosją i Chinami.

Minister spraw zagranicznych RPA Naledi Pandor odniosła się do krytyki planów wspólnych wojskowych manewrów z Rosją i Chinami, mówiąc podczas spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, że organizowanie takich ćwiczeń z „przyjaciółmi” jest „naturalnym wyrazem relacji”.

Biały Dom wyraził zaniepokojenie planami wojskowymi Republiki Południowej Afryki.

RPA jest jednym z najważniejszych na kontynencie afrykańskim sojuszników Rosji, kontynencie podzielonym w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę i zachodnich prób izolacji Moskwy z powodu jej działań militarnych. Kraj ten twierdzi, że jest bezstronny w sprawie konfliktu na Ukrainie i wstrzymał się od głosowania nad rezolucjami ONZ w sprawie wojny.

Szefowa dyplomacji RPA stwierdziła, że jej kraj nie zostanie wciągnięty do opowiedzenia się po jednej ze stron i oskarżyła Zachód o potępienie Rosji, przy jednoczesnym ignorowaniu kwestii takich jak okupacja terytorium palestyńskiego przez Izrael.

RPA ma bliskie powiązania z Moskwą, która ma dobre relacje z rządzącym krajem Afrykańskim Kongresem Narodowym od czasu, gdy był ruchem wyzwoleńczym sprzeciwiającym się rządom białej mniejszości.

Kraj ten nie ma rozbudowanych relacji gospodarczych z Rosją, ale jest mu bliska chińsko-rosyjska wizja ładu światowego, który ma na celu ograniczenie hegemonii USA na korzyść „wielobiegunowego” świata.

RPA jest także – wraz z Chinami, Rosją, Brazylią i Indiami – członkiem tzw. grupy państw wschodzących BRICS.

Ławrow odwiedził RPA dzień przed planowanym przyjazdem sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która odwiedza szereg afrykańskich krajów próbując zbalansować dominujące tam wpływy Chin. Niektóre partie opozycyjne i niewielka społeczność ukraińska w RPA protestowały przeciwko wizycie Ławrowa.

Reuter, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA