Szereg organizacji biznesowych z Polski i Ukrainy przygotowało wspólne oświadczenie do polskiego i ukraińskiego rządu, w którym wezwano do ułatwienia rozwoju istniejących wspólnych przejść granicznych i budowy nowych oraz do zapewnienia jak najszybszego podpisania umowy o wspólnej granicy między oboma państwami.
Apel środowiska biznesowego jest podyktowany trwającą na Ukrainie wojną, która mocno zaburzyła funkcjonowanie łańcuchów dostaw. Aktualnie praktycznie jedynym sposobem transportu międzynarodowego towarów z Ukrainy jest droga lądowa i przejścia graniczne z Polską.
Pomimo wspólnych wysiłków strony ukraińskiej i polskiej na rzecz efektywnego przejazdu pojazdów użytkowych przez zachodnie przejścia graniczne, a mianowicie: systematyczny rozwój infrastruktury drogowej po ukraińskiej i polskiej stronie granicy, wsparcie w modernizacji przejścia granicznego Szeginie-Medyka, wprowadzenie kolejki elektronicznej na wszystkich istniejących przejściach granicznych, pojazdy zmuszone są do kilkudniowego postoju na granicy. Jednocześnie zwracamy uwagę, że mechanizm kolejki elektronicznej dla wszystkich uczestników wymaga usprawnienia
– napisano w oświadczeniu opublikowanym przez polski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Ostatnio czas oczekiwania na przejściu Jagodzin-Dorohusk oscylował od 7 dni dla kolejki ogólnej do przeszło 13 dni dla kolejki weterynaryjnej. Każdy dzień przestoju ciężarówki kosztuje przewoźników nawet 400 euro. W związku z tym organizacje biznesowe z Polski i Ukrainy chcą jak najszybszego podpisania umowy o wspólnej granicy między Ukrainą a Rzecząpospolitą Polską.
Poza tym biznes postuluje budowę nowych przejść granicznych, a także zbliżenie procedur celnych na polsko-ukraińskiej granicy.
Źródło: ZPP