fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaTransportWspólny apel biznesu z Polski i Ukrainy

Wspólny apel biznesu z Polski i Ukrainy

Organizacje pracodawców z Polski i Ukrainy zaapelowały do polskiego i ukraińskiego rządu o szybkie podpisanie umowy o wspólnej granicy.

Szereg organizacji biznesowych z Polski i Ukrainy przygotowało wspólne oświadczenie do polskiego i ukraińskiego rządu, w którym wezwano do ułatwienia rozwoju istniejących wspólnych przejść granicznych i budowy nowych oraz do zapewnienia jak najszybszego podpisania umowy o wspólnej granicy między oboma państwami.

Apel środowiska biznesowego jest podyktowany trwającą na Ukrainie wojną, która mocno zaburzyła funkcjonowanie łańcuchów dostaw. Aktualnie praktycznie jedynym sposobem transportu międzynarodowego towarów z Ukrainy jest droga lądowa i przejścia graniczne z Polską.

Pomimo wspólnych wysiłków strony ukraińskiej i polskiej na rzecz efektywnego przejazdu pojazdów użytkowych przez zachodnie przejścia graniczne, a mianowicie: systematyczny rozwój infrastruktury drogowej po ukraińskiej i polskiej stronie granicy, wsparcie w modernizacji przejścia granicznego Szeginie-Medyka, wprowadzenie kolejki elektronicznej na wszystkich istniejących przejściach granicznych, pojazdy zmuszone są do kilkudniowego postoju na granicy. Jednocześnie zwracamy uwagę, że mechanizm kolejki elektronicznej dla wszystkich uczestników wymaga usprawnienia

– napisano w oświadczeniu opublikowanym przez polski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ostatnio czas oczekiwania na przejściu Jagodzin-Dorohusk oscylował od 7 dni dla kolejki ogólnej do przeszło 13 dni dla kolejki weterynaryjnej. Każdy dzień przestoju ciężarówki kosztuje przewoźników nawet 400 euro. W związku z tym organizacje biznesowe z Polski i Ukrainy chcą jak najszybszego podpisania umowy o wspólnej granicy między Ukrainą a Rzecząpospolitą Polską.

Poza tym biznes postuluje budowę nowych przejść granicznych, a także zbliżenie procedur celnych na polsko-ukraińskiej granicy.

Źródło: ZPP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA