fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaTransportWspólny apel biznesu z Polski i Ukrainy

Wspólny apel biznesu z Polski i Ukrainy

Organizacje pracodawców z Polski i Ukrainy zaapelowały do polskiego i ukraińskiego rządu o szybkie podpisanie umowy o wspólnej granicy.

Szereg organizacji biznesowych z Polski i Ukrainy przygotowało wspólne oświadczenie do polskiego i ukraińskiego rządu, w którym wezwano do ułatwienia rozwoju istniejących wspólnych przejść granicznych i budowy nowych oraz do zapewnienia jak najszybszego podpisania umowy o wspólnej granicy między oboma państwami.

Apel środowiska biznesowego jest podyktowany trwającą na Ukrainie wojną, która mocno zaburzyła funkcjonowanie łańcuchów dostaw. Aktualnie praktycznie jedynym sposobem transportu międzynarodowego towarów z Ukrainy jest droga lądowa i przejścia graniczne z Polską.

Pomimo wspólnych wysiłków strony ukraińskiej i polskiej na rzecz efektywnego przejazdu pojazdów użytkowych przez zachodnie przejścia graniczne, a mianowicie: systematyczny rozwój infrastruktury drogowej po ukraińskiej i polskiej stronie granicy, wsparcie w modernizacji przejścia granicznego Szeginie-Medyka, wprowadzenie kolejki elektronicznej na wszystkich istniejących przejściach granicznych, pojazdy zmuszone są do kilkudniowego postoju na granicy. Jednocześnie zwracamy uwagę, że mechanizm kolejki elektronicznej dla wszystkich uczestników wymaga usprawnienia

– napisano w oświadczeniu opublikowanym przez polski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ostatnio czas oczekiwania na przejściu Jagodzin-Dorohusk oscylował od 7 dni dla kolejki ogólnej do przeszło 13 dni dla kolejki weterynaryjnej. Każdy dzień przestoju ciężarówki kosztuje przewoźników nawet 400 euro. W związku z tym organizacje biznesowe z Polski i Ukrainy chcą jak najszybszego podpisania umowy o wspólnej granicy między Ukrainą a Rzecząpospolitą Polską.

Poza tym biznes postuluje budowę nowych przejść granicznych, a także zbliżenie procedur celnych na polsko-ukraińskiej granicy.

Źródło: ZPP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA