fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesWspólny rynek to gra

Wspólny rynek to gra

Wspólny rynek jest korzystny dla firm z całej Unii Europejskiej, ale każdy kraj członkowski próbuje nieuczciwie stawiać bariery konkurencji z innego państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

– To mogą być specjalne wymagania techniczne, kwestie standaryzacji, problemy z rozstrzyganiem sporów handlowych, z pobieraniem odpłatności, z niedopasowaniem umiejętności pracowników czy niechęcią do akceptowania tych świadectw i kwalifikacji, które pochodzą z jednego kraju, w drugim kraju, normy, procedury administracyjne związane ze sprzedażą towarów czy usług, kłopot z pozyskaniem informacji na temat możliwości rynkowych, partnerów handlowych czy wymogów regulacyjnych. I oczywiście wymogi dotyczące wejścia na rynek i wykonywania działalności w odniesieniu do określonych zawodów. Ciągle nie mamy tego dostatecznie zharmonizowanego. Przepisy na poziomie krajowym w niektórych krajach są ostrzejsze niż wymogi unijne. Z jednej strony mamy zatem jednolity rynek, ale z drugiej – jest w nim bardzo dużo niejasności, niekonsekwencji, barier – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” Lech Pilawski, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Jak zauważa Pilawski, często jednolitemu rynkowi szkodzi wdrażanie dyrektyw i narzucanie większych wymagań, niż proponuje Unia Europejska.

– Chodzi o ochronę własnego rynku. Na przykład próbuje się nie dopuszczać do swoich zamówień publicznych firm, które nie posiadają układów zbiorowych. (…) W niektórych krajach Unii [np. we Francji, Austrii, Hiszpanii czy we Włoszech] są dość popularne, a w części nie [np. w Polsce]. W związku z tym administracje, preferując swoje firmy, wśród wymogów dostępu do oferty zamówienia publicznego umieszczają stosowanie układów zbiorowych jako podstawowego rozwiązania bezpieczeństwa socjalnego pracowników – wyjaśnia Pilawski.

Ekspert podkreśla, że na pewno korzyści z działania jednolitego rynku jest więcej niż strat z tego, że któryś kraj się czegoś doszuka i znajdzie jakąś barierę, przez którą może ograniczyć działanie jakiejś firmy czy części rynku.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA