Unia Europejska przekazała 15,6 mln € na październikowe wynagrodzenia w sektorze zdrowia i edukacji Autonomii Palestyńskiej.

Pieniądze są częścią funduszy dla Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Roczna dotacja z Brukseli na jej funkcjonowanie wynosi 150 mln €. Z tych pieniędzy pokrywane są m.in. wynagrodzenia lekarzy czy nauczycieli w Autonomii Palestyńskiej.

Obecnie Palestyńczycy borykają się z dużymi problemami finansowymi. Wynikają m.in. z zmniejszenia otrzymywanych od Izraela (którego władze zajmują się ich poborem) środków z podatków. Ponadto w 2018 roku dotacje zawiesiła administracja Donalda Trumpa. Wcześniej USA były najhojniejszym darczyńcą na rzecz UNRWA (przekazywały 350 mln USD rocznie). Waszyngton zapowiedział ostatnio, że przywróci finansowanie agencji , ale już nie w takim wymiarze jak wcześniej.

Obecnie to Unia Europejska jest największym donatorem UNRWA. Bruksela podkreśla, że te działania mają pozytywny wpływ na stabilność na Bliskim Wschodzie.

middleeastmonitor.com