Unia Europejska przekazała 15,6 mln € na październikowe wynagrodzenia w sektorze zdrowia i edukacji Autonomii Palestyńskiej.

Pieniądze są częścią funduszy dla Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Roczna dotacja z Brukseli na jej funkcjonowanie wynosi 150 mln €. Z tych pieniędzy pokrywane są m.in. wynagrodzenia lekarzy czy nauczycieli w Autonomii Palestyńskiej.

Obecnie Palestyńczycy borykają się z dużymi problemami finansowymi. Wynikają m.in. z zmniejszenia otrzymywanych od Izraela (którego władze zajmują się ich poborem) środków z podatków. Ponadto w 2018 roku dotacje zawiesiła administracja Donalda Trumpa. Wcześniej USA były najhojniejszym darczyńcą na rzecz UNRWA (przekazywały 350 mln USD rocznie). Waszyngton zapowiedział ostatnio, że przywróci finansowanie agencji , ale już nie w takim wymiarze jak wcześniej.

Obecnie to Unia Europejska jest największym donatorem UNRWA. Bruksela podkreśla, że te działania mają pozytywny wpływ na stabilność na Bliskim Wschodzie.

middleeastmonitor.com

Poprzedni artykułŁukaszenka grozi Europie zablokowaniem dostaw gazu
Następny artykułMaksymalne ceny paliw na Węgrzech