fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatWszyscy składamy się na pensje dla Palestyńczyków

Wszyscy składamy się na pensje dla Palestyńczyków

Unia Europejska przekazała 15,6 mln € na październikowe wynagrodzenia w sektorze zdrowia i edukacji Autonomii Palestyńskiej.

Pieniądze są częścią funduszy dla Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Roczna dotacja z Brukseli na jej funkcjonowanie wynosi 150 mln €. Z tych pieniędzy pokrywane są m.in. wynagrodzenia lekarzy czy nauczycieli w Autonomii Palestyńskiej.

Obecnie Palestyńczycy borykają się z dużymi problemami finansowymi. Wynikają m.in. z zmniejszenia otrzymywanych od Izraela (którego władze zajmują się ich poborem) środków z podatków. Ponadto w 2018 roku dotacje zawiesiła administracja Donalda Trumpa. Wcześniej USA były najhojniejszym darczyńcą na rzecz UNRWA (przekazywały 350 mln USD rocznie). Waszyngton zapowiedział ostatnio, że przywróci finansowanie agencji , ale już nie w takim wymiarze jak wcześniej.

Obecnie to Unia Europejska jest największym donatorem UNRWA. Bruksela podkreśla, że te działania mają pozytywny wpływ na stabilność na Bliskim Wschodzie.

middleeastmonitor.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA