fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesWszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.

Amerykańscy scenarzyści rozpoczęli swój protest na początku maja. Domagają się zmiany zasad ich wynagrodzeń, dotyczących głównie warunków współpracy z platformami streamingowymi. Ponadto oczekują, iż zostanie prawnie uregulowana kwestia wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy twórczej.

W efekcie wstrzymania pracy przez scenarzystów, opóźnione zostały premiery takich filmów jak „Diuna: Part Two”, „Deadpool 3”, „Gladiator 2” czy „Mortal Kombat 2”.

Straty są już większe niż koszt spełnienia żądań scenarzystów

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy opublikowało dane, z których wynika, że w branży rozrywkowej (obejmującej osoby zatrudnione przy produkcjach filmowych i telewizyjnych) pracowało w sierpniu o 17 tysięcy mniej osób niż w poprzednim miesiącu. Chodzi tu m.in. o specjalistów zajmujących się oświetleniem czy dźwiękiem na planach filmowych, którzy stracili zatrudnienie w efekcie przerwania prac nad obecnymi produkcjami i wstrzymaniem realizacji nowych.

Scenarzyści szacują, że spełnienie ich żądań przez studia filmowe oznacza wzrost ponoszonych przez nie kosztów o niecałe 430 milionów dolarów rocznie. Tymczasem tylko jedno studio Warner Bros. Discovery opublikowało szacunki, zgodnie z którymi z powodu strajku jego zyski będą w tym roku mniejsze od zakładanych o 300-500 milionów dolarów.

Ponadto władze Kalifornii twierdzą, że przez wstrzymanie prac w Hollywood gospodarka całego stanu straciła już 5 miliardów dolarów.

fortune.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA