fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatWybory prezydenckie na Tajwanie wzmagają napięcie w regionie

Wybory prezydenckie na Tajwanie wzmagają napięcie w regionie

Sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej staje się w ostatnim czasie bardziej napięta w związku z wyborami prezydenckimi na wyspie, które odbędą się 13 stycznia. Wyspa decyduje o strategicznych relacjach z Chinami i USA.

Faworytem z wyborczym wyścigu na Tajwanie jest Lai Ching-te, obecny wiceprezydent z rządzącej centrolewicowej i antychińskiej Demokratycznej Partii Postępu (DPP), cieszący się największym poparciem. Liczą się jeszcze kandydaci: Kuomintangu – Hou Yu-ih i Tajwańskiej Partii Ludowej (TPP) – Ko Wen-je, którzy prezentują bardziej ugodową postawę wobec Chin kontynentalnych.

Zwycięstwo kandydata rządzącej partii stało się bardziej prawdopodobne po fiasku działań zmierzających do zjednoczenia kandydatów opozycji (na Tajwanie nie ma drugiej tury wyborczej). Jednak w ostatnim czasie różnica w poparciu dla kandydata DDP i Kuomintangu zmniejsza się.

Średnie poparcie dla kandydatów, na podstawie różnych sondaży, wynosi obecnie: kandydat DDP – 34 proc., kandydat Kuomintangu – 31 proc., reprezentant TPP – 21 proc.

Świat obserwuje

Dla świata najważniejszy jest stosunek nowego prezydenta wyspy do Chin i Stanów Zjednoczonych i taka jest główna oś kampanii, umacniana przez kandydata partii rządzącej. Na wynik wyborów mogą jednak mieć wpływ także sprawy krajowe związane z sytuacją wewnętrzną.

W ostatnim czasie swoją aktywność w okolicach wyspy – o czym informuje Tajwan – zwiększyły chińskie myśliwce i marynarka. CHRL wprowadziła także dodatkowe ograniczenia importowe na tajwańskie produkty. Chiński rząd wielokrotnie określał obecnego wiceprezydenta i kandydata w wyborach Lai Ching-te z rządzącej DPP jako „niebezpiecznego separatystę”. Ten jednak nie zapowiada ogłoszenia przez Tajwan niepodległości.

W ostatnich dniach chiński prezydent Xi Jinping przyrzekł, że zdecydowanie uniemożliwi komukolwiek „oddzielenie Tajwanu od Chin w jakikolwiek sposób”.

Chińska Republika Ludowa uważa Tajwan (Republikę Chińską na Tajwanie) za część swojego terytorium. Władze wyspy formalnie uznają jednocześnie zwierzchnictwo Tajpej nad terytorium CHRL.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA