fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaKrajWybudujemy elektroniczną barierę na granicy z Rosją

Wybudujemy elektroniczną barierę na granicy z Rosją

W najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa systemu elektronicznych zabezpieczeń na granicy Polski z Rosją.

Z początkiem grudnia ubiegłego roku Straż Graniczna zawarła umowę z poznańską firmą Telbud w sprawie instalacji systemu kamer i czujników ruchu, które wejdą w skład elektronicznej bariery na granicy Polski. Zapora ta ma zwiększyć bezpieczeństwo na liczącej 199 kilometrów granicy z Federacją Rosyjską. Inwestycja nie obejmuje odcinka na Mierzei Wiślanej, który posiada już od kilku lat odpowiednie zabezpieczenia.

Koszt realizacji przewidziano na kwotę 373 milionów złotych, z czego 42 miliony pochłonie utwardzenie wymagających tego fragmentów terenu granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Telbud przedstawił już projekt zapory i realizuje uwagi zgłoszone przez Straż Graniczną.

Ważnym elementem zapory będzie realizacja Centrum Nadzoru w Kętrzynie. Tam trafią i będą analizowane sygnały zebrane przez system urządzeń elektronicznych i teleinformatycznych. Ze względów bezpieczeństwa nie są jednak podane do informacji publicznej szczegółowe informacje na temat użytych przy konstrukcji urządzeń oraz ich parametrów technicznych.

Prace nad realizacją projektu mają się rozpocząć w najbliższych tygodniach.

strazgraniczna.pl, PAP
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowa rolnicza rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć

Zaraz po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę wiele mówiło się o tym, że już niebawem dojść może do nowego rozdania na europejskiej gospodarczej szachownicy. I tak też się stało.
6 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA