fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatWyciekły dokumenty z korupcyjnego euroskandalu

Wyciekły dokumenty z korupcyjnego euroskandalu

Z policyjnego śledztwa dotyczącego skandalu korupcyjnego Qatargate wyciekły dokumenty. Wynika z nich, że skala korupcji w Parlamencie Europejskim jest gigantyczna.

Onet referuje to, co ustalili dziennikarze amerykańskiego serwisu Politico.

Korupcyjne tematy

Były europoseł Pier Antonio Panzeri i jego pomocnik Francesco Giorgi na manipulowanie Parlamentem Europejskim wydali 4 mln euro. Pieniądze pochodziły z państw arabskich: Kataru, Maroka i Mauretanii. Działania miały znaczący wpływ na funkcjonowanie Unii Europejskiej. W laptopie Giorgiego znaleziono arkusz kalkulacyjny zawierający listę setek działań wywierających wpływ, które sieć podejrzanych prowadziła w latach 2018-2022. W pliku znalazło się ponad 300 działań, za które podejrzani otrzymali wysokie wynagrodzenie – podaje Onet.

Planowano zaniechać sześciu rezolucji parlamentarnych potępiających łamanie praw człowieka w Katarze i o pracach nad zapewnieniem umowy o ruchu bezwizowym między Katarem a Unią Europejską. PE przyjął także rezolucję przeciwko Algierii, która miała być korzystna dla Maroka. Z kolei lobbyści z Mauretanii pracowali nad powstrzymaniem działacza antyniewolniczego, będącego w konflikcie z mauretańskim rządem, przed zdobyciem prestiżowej unijnej nagrody Sacharowa.

Można kupić decyzje PE

Wygląda na to, że można kupić lub przynajmniej wpłynąć na pewne decyzje w PE, a przynajmniej są tacy byli posłowie, którzy próbują sprawić, by wszyscy uwierzyli, że można i sprzedają to jako produkt

– mówi Daniel Freund, niemiecki eurodeputowany Zielonych.

Do tej pory aresztowano czterech obecnych i byłych posłów do europarlamentu pod zarzutami korupcji, prania brudnych pieniędzy i udziału w organizacji przestępczej.

Źródło: Onet.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA