fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaWycinają lasy, by wypełnić unijne wymogi

Wycinają lasy, by wypełnić unijne wymogi

Kraje Unii Europejskiej na potęgę wykorzystują drewno opałowe, aby uczynić zadość unijnym regulacjom i dobrze wypaść w statystykach dotyczących energii odnawialnej.

Absurdalne regulacje unijnej biurwokracji wymuszają szkodliwe i nieracjonalne działania w krajach członkowskich. Na siłę karczuje się lasy w celu spalania drewna, aby dobrze wypaść w unijnych statystykach.

Unia Europejska zdecydowała, że biomasa jest odnawialnym źródłem energii. Jednocześnie, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., Bruksela wyznaczyła cele dotyczące zwiększonego pochłaniania CO2 przez lasy, gleby itp. Jednak według ostatnich badań Unia Europejska szybko traci swój leśny pochłaniacz dwutlenku węgla, a pozyskiwanie drewna na biomasę jest główną przyczyną tej utraty – podaje serwis EURACTIV.com.

Na przełomie ostatniej dekady kilka państw członkowskich zgłosiło nagły wzrost spalania drewna w budynkach mieszkalnych, co pozwoliło im osiągnąć unijne cele w zakresie energii odnawialnej na rok 2020. Na przykład na Węgrzech, które w 2015 r. zmieniły swoją metodologię oceny wykorzystania drewna w budynkach mieszkalnych, rezultatem był „wzrost o 250 proc. z dnia na dzień zgłoszonego zużycia drewna w budynkach mieszkalnych, co następnie pozwoliło Węgrom twierdzić, że przekroczyły swój cel w zakresie energii odnawialnej wyznaczony przez UE w tamtym czasie” – czytamy w raporcie z 2020 r., sporządzonym przez założycielkę PFPI, Mary S. Booth i badacza Bena Mitchella. Podobnie było w przypadku Słowacji czy Polski, a problem z nadmiernym spalaniem drewna dotyczy także Austrii czy krajów nordyckich.

Efekt jest taki, że kraje Unii, które mają wysoki udział ciepła ze źródeł odnawialnych, są zazwyczaj krajami, które spalają dużo biomasy. A jeśli spalają to nieefektywnie, to nawet lepiej, bo lepiej wygląda to w statystykach. Od 1990 r. zużycie energii z biomasy w UE wzrosło ponaddwukrotnie, przy czym większość tego wzrostu miała miejsce od 2002 r. po wydaniu przez Brukselę pierwszej dyrektywy uwzględniającej biomasę jako energię odnawialną.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA