fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaWycinają lasy, by wypełnić unijne wymogi

Wycinają lasy, by wypełnić unijne wymogi

Kraje Unii Europejskiej na potęgę wykorzystują drewno opałowe, aby uczynić zadość unijnym regulacjom i dobrze wypaść w statystykach dotyczących energii odnawialnej.

Absurdalne regulacje unijnej biurwokracji wymuszają szkodliwe i nieracjonalne działania w krajach członkowskich. Na siłę karczuje się lasy w celu spalania drewna, aby dobrze wypaść w unijnych statystykach.

Unia Europejska zdecydowała, że biomasa jest odnawialnym źródłem energii. Jednocześnie, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., Bruksela wyznaczyła cele dotyczące zwiększonego pochłaniania CO2 przez lasy, gleby itp. Jednak według ostatnich badań Unia Europejska szybko traci swój leśny pochłaniacz dwutlenku węgla, a pozyskiwanie drewna na biomasę jest główną przyczyną tej utraty – podaje serwis EURACTIV.com.

Na przełomie ostatniej dekady kilka państw członkowskich zgłosiło nagły wzrost spalania drewna w budynkach mieszkalnych, co pozwoliło im osiągnąć unijne cele w zakresie energii odnawialnej na rok 2020. Na przykład na Węgrzech, które w 2015 r. zmieniły swoją metodologię oceny wykorzystania drewna w budynkach mieszkalnych, rezultatem był „wzrost o 250 proc. z dnia na dzień zgłoszonego zużycia drewna w budynkach mieszkalnych, co następnie pozwoliło Węgrom twierdzić, że przekroczyły swój cel w zakresie energii odnawialnej wyznaczony przez UE w tamtym czasie” – czytamy w raporcie z 2020 r., sporządzonym przez założycielkę PFPI, Mary S. Booth i badacza Bena Mitchella. Podobnie było w przypadku Słowacji czy Polski, a problem z nadmiernym spalaniem drewna dotyczy także Austrii czy krajów nordyckich.

Efekt jest taki, że kraje Unii, które mają wysoki udział ciepła ze źródeł odnawialnych, są zazwyczaj krajami, które spalają dużo biomasy. A jeśli spalają to nieefektywnie, to nawet lepiej, bo lepiej wygląda to w statystykach. Od 1990 r. zużycie energii z biomasy w UE wzrosło ponaddwukrotnie, przy czym większość tego wzrostu miała miejsce od 2002 r. po wydaniu przez Brukselę pierwszej dyrektywy uwzględniającej biomasę jako energię odnawialną.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Problem z kolejną dyrektywą. Będą surowe kary

Polska może nie zdążyć z wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a wiele przedsiębiorców nawet nie wie, że ich firmy są objęte nowymi regulacjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA