fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajWycofanie się z Piątki dla Zwierząt nie byłoby dla rządu żadnym dyshonorem

Wycofanie się z Piątki dla Zwierząt nie byłoby dla rządu żadnym dyshonorem

Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi odrzuciła nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Premier wspólnie z nowym ministrem rolnictwa ogłosili cztery zmiany, które rząd planuje wprowadzić w tej ustawie. Czy to sygnał, że następuje próba wyjścia z twarzą i wycofanie się z tego projektu? Co dalej z Piątką dla Zwierząt?

Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z nowym ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą ogłosili cztery zmiany, które rząd planuje wprowadzić w projekcie ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Pierwsza to powołanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, której wykwalifikowani specjaliści mieliby sprawdzać stan zwierząt na posesjach gospodarzy. Drugą jest wydłużenie vacatio legis do stycznia 2022 roku. Trzecią dopuszczenie uboju rytualnego w przypadku drobiu, a czwartą zapowiedź odszkodowań dla rolników.

Totalna kapitulacja rządu – w takim duchu opozycja przedstawia to, co dzieje się wokół Piątki dla Zwierząt. Abstrahując jednak od politycznej narracji i emocji, warto rozmawiać o argumentach czysto ekonomicznych.

– Z każdej decyzji można się wycofać i w tym przypadku odstąpienie od tej ustawy nie byłoby dla rządu żadnym dyshonorem – uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. – Wręcz przeciwnie, przypominam, że nie było szerokich konsultacji społecznych przed uchwaleniem ustawy, a więc zmiany wynikające z obecnej dyskusji świadczyłyby o wsłuchiwaniu się w głos obywateli. Projekt ustawy wzbudza olbrzymie kontrowersje wśród rolników i przedsiębiorców. Nie tylko z powodu bardzo krótkiego vacatio legis i braku konkretnych zapisów o odszkodowaniach. Ustawa ma kosztować budżet państwa konkretne środki, a przecież tych pieniędzy szczególnie teraz, w dobie walki z koronawirusem, bardzo potrzebujemy. Konkretna pomoc z tarcz, którą od marca uzyskali przedsiębiorcy, zakończyła się. Ale nie zakończyła się pandemia i jej skutki. Są branże, które albo są zamknięte rozporządzeniem w strefach czerwonych, albo nie zarabiają ze względu na obostrzenia sanitarne w strefach żółtych. I te firmy nadal potrzebują wsparcia. Dlatego niezrozumiałe jest rezygnowanie w tak ciężkiej sytuacji budżetowej ze znacznych przychodów z branż ograniczanych ustawą. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wycofanie się z ustawy, przynajmniej na czas odrobienia covidowych strat – dodaje.

Czy tak się stanie? Zobaczymy. Jednak nie zmienia to faktu, że rzecznik MŚP ma oczywiście rację, mówiąc, że najlepiej byłoby odstąpić od tej ustawy. Nie ma żadnych wątpliwości, że będzie miała ona szkodliwe konsekwencje nie tylko dla rolnictwa, ale całej naszej gospodarki. Zresztą pisaliśmy o tym już na samym początku, gdy tylko o Piątce dla Zwierząt zrobiło się głośno. Że te trzy zapisy w projekcie ustawy dotyczące: likwidacji hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenia produkcji mięsa na potrzeby wspólnot religijnych i rozszerzenia uprawnień organizacji ekologicznych – są beczką prochu. Wszystkie liczące się dziś związki, zrzeszenia, stowarzyszenia, spółdzielnie, federacje czy izby rolnicze mają dokładnie takie samo zdanie, mówią jednym głosem i frontalnie krytykują planowane zmiany w prawie, które zachwiać mogą stabilnością polskiego sektora rolnego.

Warto, by te wszystkie argumenty rząd raz jeszcze rozważył, abstrahując od emocji, jakie towarzyszą całej tej sprawie. Bo na koniec i tak za to wszystko trzeba będzie zapłacić słony rachunek.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA