fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatWydatki na social w UE wzrosły, ale jednocześnie… zmalały

Wydatki na social w UE wzrosły, ale jednocześnie… zmalały

W 2022 roku wyraźnie wzrosły kwoty, które państwa należące do Unii Europejskiej wydały na świadczenia zabezpieczenia społecznego swoich mieszkańców.

W ubiegłym roku wszystkie państwa UE przeznaczyły na cele socjalne 4,307 bln euro, co oznacza ich wzrost o 3 proc. w porównaniu do roku 2021. 

Jedynym państwem, w którym zanotowano spadek tego rodzaju wydatków była Malta, gdzie zredukowano je o 5 proc. W Irlandii natomiast pozostały one w 2022 roku na takim samym poziomie jak w 2021. 

U wszystkich pozostałych członków UE zanotowano wzrost funduszy przeznaczanych na świadczenia socjalne dla mieszkańców. Ich rekordowy przyrost miał miejsce w Bułgarii (aż o 28 proc.), na Cyprze (18 proc.) i Węgrzech (10 proc.). W Polsce było to 7 proc., co daje nam 7. miejsce pod tym względem ze wszystkich państw Unii. 

Socjal niby rośnie, a jednak spada

Mimo coraz większych bezwzględnych kwot kierowanych na programy socjalne w UE, to w 2022 roku stanowiły one mniejszy odsetek PKB krajów członkowskich niż rok wcześniej. Wynika to z dużej dynamiki wzrostu gospodarczego w całej Unii w poprzednim roku, co było efektem odbicia po pandemii COVID-19. Biorąc pod uwagę to kryterium, wydatki socjalne wzrosły tylko na Cyprze, w Bułgarii i Luksemburgu, a w pozostałych państwach uległy redukcji. 

Sumarycznie największą część swojego PKB na socjal przeznacza Francja (32 proc.), Austria i Włochy (po 30 proc.). Średnia dla całej UE wynosi 27 proc. Polska jest pod tym względem na 14. miejscu w Unii, z wynikiem nieznacznie ponad 20 proc. 

Za wydatki socjalne uważa się środki przeznaczane m.in. na emerytury, renty, zasiłki chorobowe i kierowane na służbę zdrowia, a także świadczenia otrzymywane przez osoby niepełnosprawne, bezrobotne czy społeczne programy mające na celu wsparcie dzieci czy rodzin. 

ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA