fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeWydobycie na Grenlandii zwiększy podaż metali ziem rzadkich?

Wydobycie na Grenlandii zwiększy podaż metali ziem rzadkich?

Jedna z nielicznych na świecie (poza Chinami) firm przetwarzających metale ziem rzadkich kupiła prawa do poszukiwań na Grenlandii, co może otworzyć drogę do dywersyfikacji dostaw minerałów kluczowych dla zaawansowanych i ekologicznych technologii.

Metale ziem rzadkich to grupa minerałów wykorzystywanych przy produkcji pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych, elektroniki, robotów i innych maszyn. Chiny dominują obecnie w ich światowej produkcji, przetwarzając około 85 proc. światowych pierwiastków ziem rzadkich, ale gwałtownie rosnący popyt zmusza firmy do poszukiwania innych ich źródeł.

Firma Neo Performance Materials z siedzibą w Toronto zapowiedziała, że planuje zagospodarowanie złoża Sarfartoq w południowo-zachodniej Grenlandii i będzie wysyłać rudy do swojego zakładu w Estonii. Jest to jedna z zaledwie dwóch fabryk poza Chinami, która w zaawansowanym stopniu przetwarza pierwiastki ziem rzadkich. Neo chce uruchomić kopalnię w ciągu dwóch, trzech lat. Będzie to pierwszy duży projekt górniczy firmy.

Dyrektor wykonawczy firmy – Constantine Karayannopoulos nazwał plany firmy „biznesem, a nie geopolityką”. Jednak w ostatnich latach metale ziem rzadkich przyciągają uwagę decydentów w Waszyngtonie, Pekinie i innych stolicach, ze względu na ich znaczenie dla globalnego łańcucha dostaw zaawansowanych technologii. Stany Zjednoczone, Europa i Japonia określają swoją zależność od chińskich pierwiastków ziem rzadkich „ryzykiem dla bezpieczeństwa narodowego” i starają się zdywersyfikować swoje dostawy. Ale dotychczas było to trudne, ponieważ uruchamianie kopalń w innych krajach spotykało się ze sprzeciwem ze względów ekologicznych i odstraszały inwestorów z powodu wahań cen.

Tymczasem zapasy metali ziem rzadkich skurczyły się, a niektóre kopalnie budzą obawy etyczne i środowiskowe, gdyż stawiają na tanią produkcję. Chiny, największy na świecie wydobywca, zamknęły w ostatnich latach wiele kopalń, aby ograniczyć szkody środowiskowe. Część wydobycia została przeniesiona do Birmy, gdzie brakuje nadzoru nad produkcją, a krajem rządzi wojskowa junta. Wydobycie w Birmie krytykują m.in. Stany Zjednoczone argumentując, że umacnia on tamtejszy reżim wojskowy.

Dyrektor wykonawczy kanadyjskiej firmy planującej wydobycie na Grenlandii zapowiedział, że jego firma planuje prowadzić działalność przestrzegając norm ekologicznych, które dotychczas uniemożliwiały szeroką eksploatację bogatych złóż na wyspie.

Podkreślił też, że urzędnicy UE zachęcali go do realizacji projektu, ponieważ może on pomóc kontynentowi stać się bardziej samowystarczalnym w zakresie pierwiastków ziem rzadkich.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA