fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajWykładowcy akademiccy będą zarabiać więcej

Wykładowcy akademiccy będą zarabiać więcej

Rząd podjął decyzję o zwiększeniu wynagrodzeń dla pracowników naukowych zatrudnionych na polskich uczelniach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało komunikat na temat zmian w pensjach profesorów, adiunktów oraz asystentów. Zgodnie z nim, od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie profesora sięgnie 7210 złotych brutto. Oznacza to wzrost o 12,5 procent względem poprzedniej stawki.

Należy tu zaznaczyć, że jest to kwota najmniejsza, którą może zarabiać osoba z tytułem profesora. Faktycznie wysokość wynagrodzeń jest ustalana indywidualnie przez uczelnie, według swoich zasobów finansowych. Do podstawy wynagrodzenia należy dodać szereg dodatków: stażowych, funkcyjnych czy zadaniowych.

Proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń profesorów rosną też apanaże adiunktów i asystentów. Ich wypłaty są powiązane ze stawkami profesorskimi i wynoszą odpowiednio 73 i 50 procent ich wysokości.

Większe będą też stawki wynikające z dodatku funkcyjnego pracowników publicznych uczelni (w tym np. rektorów), ze stypendium doktoranckiego, wynagrodzenia członków rady uczelni czy gratyfikacji pracowników Polskiej Akademii Nauk.

Rząd przeznaczył na te podwyżki 1,65 mld złotych z budżetu państwa.

gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA