fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajWykładowcy akademiccy będą zarabiać więcej

Wykładowcy akademiccy będą zarabiać więcej

Rząd podjął decyzję o zwiększeniu wynagrodzeń dla pracowników naukowych zatrudnionych na polskich uczelniach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało komunikat na temat zmian w pensjach profesorów, adiunktów oraz asystentów. Zgodnie z nim, od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie profesora sięgnie 7210 złotych brutto. Oznacza to wzrost o 12,5 procent względem poprzedniej stawki.

Należy tu zaznaczyć, że jest to kwota najmniejsza, którą może zarabiać osoba z tytułem profesora. Faktycznie wysokość wynagrodzeń jest ustalana indywidualnie przez uczelnie, według swoich zasobów finansowych. Do podstawy wynagrodzenia należy dodać szereg dodatków: stażowych, funkcyjnych czy zadaniowych.

Proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń profesorów rosną też apanaże adiunktów i asystentów. Ich wypłaty są powiązane ze stawkami profesorskimi i wynoszą odpowiednio 73 i 50 procent ich wysokości.

Większe będą też stawki wynikające z dodatku funkcyjnego pracowników publicznych uczelni (w tym np. rektorów), ze stypendium doktoranckiego, wynagrodzenia członków rady uczelni czy gratyfikacji pracowników Polskiej Akademii Nauk.

Rząd przeznaczył na te podwyżki 1,65 mld złotych z budżetu państwa.

gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA