fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaKrajWykładowcy akademiccy będą zarabiać więcej

Wykładowcy akademiccy będą zarabiać więcej

Rząd podjął decyzję o zwiększeniu wynagrodzeń dla pracowników naukowych zatrudnionych na polskich uczelniach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało komunikat na temat zmian w pensjach profesorów, adiunktów oraz asystentów. Zgodnie z nim, od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie profesora sięgnie 7210 złotych brutto. Oznacza to wzrost o 12,5 procent względem poprzedniej stawki.

Należy tu zaznaczyć, że jest to kwota najmniejsza, którą może zarabiać osoba z tytułem profesora. Faktycznie wysokość wynagrodzeń jest ustalana indywidualnie przez uczelnie, według swoich zasobów finansowych. Do podstawy wynagrodzenia należy dodać szereg dodatków: stażowych, funkcyjnych czy zadaniowych.

Proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń profesorów rosną też apanaże adiunktów i asystentów. Ich wypłaty są powiązane ze stawkami profesorskimi i wynoszą odpowiednio 73 i 50 procent ich wysokości.

Większe będą też stawki wynikające z dodatku funkcyjnego pracowników publicznych uczelni (w tym np. rektorów), ze stypendium doktoranckiego, wynagrodzenia członków rady uczelni czy gratyfikacji pracowników Polskiej Akademii Nauk.

Rząd przeznaczył na te podwyżki 1,65 mld złotych z budżetu państwa.

gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA