fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaŚwiatWykluczenie Rosji z G20 dzieli Zachód z resztą świata

Wykluczenie Rosji z G20 dzieli Zachód z resztą świata

Pomysł usunięcia Rosji z grupy G20 - najbogatszych państw świata - dzieli Zachód z resztą świata. USA i inne kraje zachodnie, jak podaje Reuters, badają obecnie możliwości usunięcia Rosji z grupy. Przeciwne temu są Chiny, Indie, Arabia Saudyjska i prawdopodobnie inne kraje, takie jak Brazylia, czy RPA. Polska poparła ten postulat i wyraziła gotować zastąpienia Rosji w G20. Z kolei ambasador Rosji w Indonezji, zapowiedział, że Putin planuje odwiedzić, planowany na listopad, szczyt G20 w tym kraju.

Próba wykluczenia Rosji z G20 prawdopodobnie zostałaby zawetowana przez innych członków grupy i mogłoby spowodować, że mogłyby przestać uczestniczyć w spotkaniach grupy. Ministerstwo spraw zagranicznych Indonezji, która jest gospodarzem tegorocznego szczytu, odmówiło komentarza ws. wykluczenia Rosji z G20.

Polska z kolei ustami ministra rozwoju gospodarczego i technologii Piotra Nowaka poinformowała, że zasugerowała amerykańskim urzędnikom ds. handlu, że popiera ten postulat i zasugerowała zastąpienie Rosji przez nasz kraj w tej grupie. USA oficjalnie nie odniosły się do tej propozycji.

Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, zapytany, czy prezydent Joe Biden chce uzgodnić usunięcie Rosji z G20 podczas spotkania z sojusznikami w Brukseli w tym tygodniu, powiedział dziennikarzom w Białym Domu: „Uważamy, że Rosja nie może prowadzić zwyczajnych biznesów w instytucjach i w społeczności międzynarodowej”. Jednak Stany Zjednoczone planują konsultować się z sojusznikami przed jakimikolwiek innymi oświadczeniami – powiedział.

„Dawano Indonezji bardzo jasno do zrumienia, że obecność Rosji na nadchodzących spotkaniach ministerialnych byłaby wysoce problematyczna dla krajów europejskich” – powiedział Reuters źródło europejskie, dodając jednak, że w G20 nie ma jasnego procesu wykluczenia kraju.

Z kolei zastępca prezesa banku centralnego Indonezji, Dody Budi Waluyo, stwierdził że stanowisko Indonezji jest neutralne i wykorzysta ona swoje przywództwo w G20, aby spróbować rozwiązać problem, ale – jak wskazał – Rosja miała „silne zobowiązanie” do uczestnictwa, a inni członkowie nie mogą jej tego zabronić.

G20 wraz z mniejszą Grupą Siedmiu (G7), obejmującą tylko Stany Zjednoczone, Francję, Niemcy, Włochy, Kanadę, Japonię i Wielką Brytanię, jest kluczową międzynarodową platformą do koordynacji światowych problemów – od działań w zakresie zmian klimatycznych po zadłużenie. G7 zostało rozszerzone do nowego formatu „G8”, w tym Rosji w okresie cieplejszych więzi Rosji z Zachodem na początku 2000 roku. Ale Moskwa została bezterminowo zawieszona w tym klubie po aneksji Krymu w 2014 roku.

Niewykluczenie Rosji z G20 mogłoby wywołać niezadowolenie niektórych zachodnich krajów, które wobec braku izolacji Putina na arenie międzynarodowej, mogłyby zacząć bojkotować G20. Taka sytuacja może stanowić silny sygnał dla np. demokratycznych Indii, które są w G20, a nie są w G7.

Kwestionowany jest również status Rosji w innych światowych agencjach. Urzędnicy Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Genewie stwierdzają, że liczne delegacje odmawiają spotkania się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami w różnych formatach. Według Reuters są wśród nich Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA