fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanseWyłączamy Rosji SWIFT… i co dalej?

Wyłączamy Rosji SWIFT… i co dalej?

Odcięcie Rosji od systemu Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) wydaje się być już tylko kwestią czasu. Pytanie, co zrobi z tym Moskwa?

Najbardziej prawdopodobną opcją jest przejście przez rosyjskie banki  na chiński system CIPS. Uruchomiony w 2015 roku jest ciągle w fazie rozwoju i korzysta z niego zaledwie 80 banków spoza Państwa Środka (SWIFT używa w sumie obecnie 11 tysięcy instytucji finansowych, z czego 291 z Rosji). Jednak teoretycznie może przejąć obsługę podmiotów z kraju Władimira Putina.

Główną konsekwencją takiego posunięcia będzie odejście przez Moskwę od rozliczeń międzynarodowych realizowanych obecnie w dolarach i zamiana go na chińskiego juana.

SWIFT pośredniczy m.in. w transakcjach za rosyjską ropę i gaz od zagranicznych podmiotów. Przejście przez Rosję na chińską alternatywę znacznie utrudniłoby temu państwu pobieranie opłat za sprzedawane surowce.

ft.com, asiatimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA