fbpx
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaEkologiaWymierne korzyści z firmowej fotowoltaiki

Wymierne korzyści z firmowej fotowoltaiki

Ustawa o OZE, jeszcze z 2016 roku, otworzyła przedsiębiorcom możliwość uzyskiwania zwrotu pieniędzy za wyprodukowaną nadwyżkę energii elektrycznej – na przykład w weekendy czy święta, gdy firma nie działa. Producenci zapewniają, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci się w ciągu sześciu, maksymalnie dziesięciu lat. Jej żywotność jest na ogół dłuższa.

Ponieważ ceny prądu dla przedsiębiorstw nie są w żaden sposób regulowane (tak jak w przypadku odbiorców indywidualnych) fotowoltaika zainstalowana w firmie, nawet stosunkowo małej, wydaje się być obecnie koniecznością. Cena prądu dla firmy może bowiem rosnąć w sposób praktycznie nieograniczony, a instalacja pozwoli w dużym stopniu zabezpieczyć się przed podwyżkami.

Bardzo wymierna oszczędność bierze się w tym momencie z obniżenia rachunków eksploatacyjnych firmy. Fotowoltaika w firmie pozwala zredukować je do minimum, co niemal od razu przekłada się na oszczędności w kosztach bieżących firmy. Jest to tym bardziej możliwe, bo w Polsce odnotowywanych jest coraz więcej dni słonecznych, a sprawność instalowanych ogniw fotowoltaicznych jest coraz wyższa.

Ile i w jaki sposób można oszczędzić?

Pieniądze są zwracane przedsiębiorcy po obliczeniu ilości energii, której firma nie zużyła, a którą wyprodukowała instalacja fotowoltaiczna. Nie jest to przy tym zgrubne, tylko bardzo konkretne wyliczenie. Zużycie rejestruje specjalny, dwukierunkowy licznik. Za każdą kWh wprowadzoną do sieci firma ma prawo do pełnego zwrotu ceny hurtowej za 1 kWh liczony za ubiegły rok.

Przedsiębiorca może też zlecić montaż fotowoltaiki w dowolnym momencie, nie musi wymieniać instalacji elektrycznej, co wiązałoby się z oczywistym paraliżem działalności firmy. Technik z firmy wykonawczej zainstaluje specjalny inwerter, który zostanie podłączony do rozdzielni głównej prądu. W tym momencie firma ma już własną instalację prądotwórczą i nie musi kupować energii od dostawcy.

Warto też wiedzieć i pamiętać o tym, że fotowoltaika dla firm może zostać zamontowana zarówno na dachu, jak i na gruncie. Oszczędności wynikające z montażu, a potem z pracy instalacji są oczywiście rożne i zależą od wielu czynników. Chcąc je prognozować, warto przed zakupem instalacji spotkać się w firmie z doradcą technicznym, który sprawdzi możliwości, by potem przekazać szczegółową ofertę skrojoną na miarę oczekiwań, potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorcy.

Nie tylko oszczędności

Odsprzedaż wygenerowanych nadwyżek energii nie jest jedyną korzyścią, jaką przyniesie firmie instalacja fotowoltaiczna. Zaoszczędzone pieniądze przedsiębiorca może spożytkować na przykład obniżając cenę produktów czy usług, nie rezygnując przy tym z wysokiej jakości, co wzmocni pozycję konkurencyjną firmy na rynku. Może je wykorzystać jeszcze inaczej, przeznaczając na rozwój, czy na promocję marki lub produktu.

Fotowoltaika pozwala skuteczniej „się sprzedać”, a także docierać do nowych klientów. Proekologiczne zmiany w prowadzeniu firmy zostaną z pewnością docenione przez kontrahentów i skorzysta na nich wizerunek przedsiębiorstwa. Zarówno partnerzy biznesowi, jak i klienci lubią współpracować z firmą, która dba o środowisko naturalne.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA