fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaWymierne korzyści z firmowej fotowoltaiki

Wymierne korzyści z firmowej fotowoltaiki

Ustawa o OZE, jeszcze z 2016 roku, otworzyła przedsiębiorcom możliwość uzyskiwania zwrotu pieniędzy za wyprodukowaną nadwyżkę energii elektrycznej – na przykład w weekendy czy święta, gdy firma nie działa. Producenci zapewniają, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci się w ciągu sześciu, maksymalnie dziesięciu lat. Jej żywotność jest na ogół dłuższa.

Ponieważ ceny prądu dla przedsiębiorstw nie są w żaden sposób regulowane (tak jak w przypadku odbiorców indywidualnych) fotowoltaika zainstalowana w firmie, nawet stosunkowo małej, wydaje się być obecnie koniecznością. Cena prądu dla firmy może bowiem rosnąć w sposób praktycznie nieograniczony, a instalacja pozwoli w dużym stopniu zabezpieczyć się przed podwyżkami.

Bardzo wymierna oszczędność bierze się w tym momencie z obniżenia rachunków eksploatacyjnych firmy. Fotowoltaika w firmie pozwala zredukować je do minimum, co niemal od razu przekłada się na oszczędności w kosztach bieżących firmy. Jest to tym bardziej możliwe, bo w Polsce odnotowywanych jest coraz więcej dni słonecznych, a sprawność instalowanych ogniw fotowoltaicznych jest coraz wyższa.

Ile i w jaki sposób można oszczędzić?

Pieniądze są zwracane przedsiębiorcy po obliczeniu ilości energii, której firma nie zużyła, a którą wyprodukowała instalacja fotowoltaiczna. Nie jest to przy tym zgrubne, tylko bardzo konkretne wyliczenie. Zużycie rejestruje specjalny, dwukierunkowy licznik. Za każdą kWh wprowadzoną do sieci firma ma prawo do pełnego zwrotu ceny hurtowej za 1 kWh liczony za ubiegły rok.

Przedsiębiorca może też zlecić montaż fotowoltaiki w dowolnym momencie, nie musi wymieniać instalacji elektrycznej, co wiązałoby się z oczywistym paraliżem działalności firmy. Technik z firmy wykonawczej zainstaluje specjalny inwerter, który zostanie podłączony do rozdzielni głównej prądu. W tym momencie firma ma już własną instalację prądotwórczą i nie musi kupować energii od dostawcy.

Warto też wiedzieć i pamiętać o tym, że fotowoltaika dla firm może zostać zamontowana zarówno na dachu, jak i na gruncie. Oszczędności wynikające z montażu, a potem z pracy instalacji są oczywiście rożne i zależą od wielu czynników. Chcąc je prognozować, warto przed zakupem instalacji spotkać się w firmie z doradcą technicznym, który sprawdzi możliwości, by potem przekazać szczegółową ofertę skrojoną na miarę oczekiwań, potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorcy.

Nie tylko oszczędności

Odsprzedaż wygenerowanych nadwyżek energii nie jest jedyną korzyścią, jaką przyniesie firmie instalacja fotowoltaiczna. Zaoszczędzone pieniądze przedsiębiorca może spożytkować na przykład obniżając cenę produktów czy usług, nie rezygnując przy tym z wysokiej jakości, co wzmocni pozycję konkurencyjną firmy na rynku. Może je wykorzystać jeszcze inaczej, przeznaczając na rozwój, czy na promocję marki lub produktu.

Fotowoltaika pozwala skuteczniej „się sprzedać”, a także docierać do nowych klientów. Proekologiczne zmiany w prowadzeniu firmy zostaną z pewnością docenione przez kontrahentów i skorzysta na nich wizerunek przedsiębiorstwa. Zarówno partnerzy biznesowi, jak i klienci lubią współpracować z firmą, która dba o środowisko naturalne.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA