fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajWypadki przy pracy zdalnej. Co pokazują statystyki?

Wypadki przy pracy zdalnej. Co pokazują statystyki?

Główny Inspektorat Pracy po raz pierwszy podzielił się danymi na temat wypadków podczas wykonywania pracy zdalnej.

GIP poinformował, że od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, czyli od 14 marca 2020 roku, w Polsce doszło do 23 wypadków podczas wykonywania pracy zdalnej. Dane te dotyczą pracodawców, którzy zrealizowali obowiązek zawiadomienia Państwowej Inspekcji Pracy o wypadku.

W wypadkach tych poszkodowane zostały 23 osoby (wszystkie zdarzenia były wypadkami pojedynczych osób), w tym 4 doznały ciężkich obrażeń ciała, 17 poniosło śmierć, a dla dwóch osób wypadki spowodowały czasową niezdolność do pracy (tzw. wypadki lekkie)

– przekazał GIP w informacji do PAP.

Większość wypadków przy pracy zdalnej to nagłe przypadki medyczne, jak zasłabnięcia lub niewydolność krążeniowo-oddechowa. Tylko trzy opisane niżej wypadki nie miały takiego charakteru. Pierwszy z nich nastąpił w czasie przygotowania posiłku i zakończył się poważnym przecięciem palców wraz z naruszeniem nerwów i ścięgien. Drugi wypadek przydarzył się podczas korzystania z toalety, gdy pracownik wywrócił się i uderzył o sanitariat, co skutkowało pęknięciem gałki ocznej. Trzecie zdarzenie to wypadek na drodze publicznej, do którego doszło, gdy pracownik przemieszczał się do siedziby firmy po sprzęt służbowy.

GIP zaznaczył, że nie zauważył widocznego wzrostu zgłaszanych wypadków przy pracy zdalnej od wejścia nowelizacji wprowadzającej pracę zdalną do Kodeksu pracy. Przypomnijmy, że przepisy te obowiązują od 7 kwietnia 2023 roku.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA