fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaKrajWypadki przy pracy zdalnej. Co pokazują statystyki?

Wypadki przy pracy zdalnej. Co pokazują statystyki?

Główny Inspektorat Pracy po raz pierwszy podzielił się danymi na temat wypadków podczas wykonywania pracy zdalnej.

GIP poinformował, że od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, czyli od 14 marca 2020 roku, w Polsce doszło do 23 wypadków podczas wykonywania pracy zdalnej. Dane te dotyczą pracodawców, którzy zrealizowali obowiązek zawiadomienia Państwowej Inspekcji Pracy o wypadku.

W wypadkach tych poszkodowane zostały 23 osoby (wszystkie zdarzenia były wypadkami pojedynczych osób), w tym 4 doznały ciężkich obrażeń ciała, 17 poniosło śmierć, a dla dwóch osób wypadki spowodowały czasową niezdolność do pracy (tzw. wypadki lekkie)

– przekazał GIP w informacji do PAP.

Większość wypadków przy pracy zdalnej to nagłe przypadki medyczne, jak zasłabnięcia lub niewydolność krążeniowo-oddechowa. Tylko trzy opisane niżej wypadki nie miały takiego charakteru. Pierwszy z nich nastąpił w czasie przygotowania posiłku i zakończył się poważnym przecięciem palców wraz z naruszeniem nerwów i ścięgien. Drugi wypadek przydarzył się podczas korzystania z toalety, gdy pracownik wywrócił się i uderzył o sanitariat, co skutkowało pęknięciem gałki ocznej. Trzecie zdarzenie to wypadek na drodze publicznej, do którego doszło, gdy pracownik przemieszczał się do siedziby firmy po sprzęt służbowy.

GIP zaznaczył, że nie zauważył widocznego wzrostu zgłaszanych wypadków przy pracy zdalnej od wejścia nowelizacji wprowadzającej pracę zdalną do Kodeksu pracy. Przypomnijmy, że przepisy te obowiązują od 7 kwietnia 2023 roku.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA