fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesWypalenie zawodowe to poważny problem

Wypalenie zawodowe to poważny problem

Coraz więcej młodych ludzi czuje się wypalonych zawodowo – wynika z badania Nationale-Nederlanden.

12 sierpnia przypada Światowy Dzień Pracoholików i z tej okazji Nationale-Nederlanden przypomniało dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, z których wynika, że pracownicy w Polsce plasują się w europejskiej czołówce pod względem przepracowanych godzin w ciągu roku. W 2021 r. przeciętny polski pracownik spędził w pracy 1830 godzin. To o 481 godzin więcej od Niemców i 333 godziny więcej od Brytyjczyków. Więcej godzin od Polaków przepracowali tylko Maltańczycy, Grecy, Rumuni i Chorwaci. W ciągu ostatniego roku aż dwie trzecie Polaków zauważyło u siebie objawy wypalenia zawodowego, jak np. zmęczenie pracą lub brak satysfakcji z jej wykonywania. Coraz częściej takie objawy deklarują młodzi ludzie.

Zwiększona liczba godzin pracy może negatywnie wpływać na dobrostan psychiczny pracowników, którzy później stają się też mniej efektywni w pracy. Według badania Nationale-Nederlanden aż 75 proc. Polaków odczuwa wzrost stresu w życiu codziennym, a 74 proc. deklaruje pogorszenie zdrowia psychicznego. Wśród głównych czynników stresogennych w pracy aż 74 proc. pracodawców wskazało pracę pod presją czasu, a co drugi uważa, że pracownicy mają zbyt dużo obowiązków.

„Według blisko 60 proc. ankietowanych czynnikiem, który w znacznej mierze wpływa na ich dobre samopoczucie jest jasny system awansów i wynagrodzeń. Dla 46 proc. badanych istotne jest dofinansowanie do wyjazdów urlopowych, zajęć kulturalnych czy sportowych. Podobna grupa (43 proc.) za ważny benefit uważa ubezpieczenie grupowe, które może zapewnić im świadczenia pieniężne, a jedna trzecia wskazuje na szkolenia lub zajęcia odstresowujące” – napisano w raporcie.

Choć większość pracodawców deklaruje, że stara się poprawić dobrostan pracowników, to aż 63 proc. Polaków tego nie odczuwa. Zaledwie co dziesiąty pracownik uważa, że firma faktycznie próbuje dbać o jego zdrowie psychiczne.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA