fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaFinanseWysoka płaca minimalna poszerzy szarą strefę?

Wysoka płaca minimalna poszerzy szarą strefę?

Ostatnia decyzja rządu o podniesieniu płacy minimalnej w 2024 roku nie spodobała się przedstawicielom przedsiębiorców, którzy ostrzegają przed negatywnymi jej konsekwencjami.

Zgodnie z decyzją rządu od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna w Polsce ma wynosić 4242 złotych brutto, a od 1 lipca – 4300 zł. Portal PulsHr przytacza opinie przedstawicieli przedsiębiorców, według których wzrost jest bardzo wysoki i zaszkodzi polskiej gospodarce.

Psychologiczna bariera przekroczona

Cytowana przez PulsHR Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie przyznała, że biznes spodziewał się przekroczenia psychologicznej bariery 4 tysięcy złotych, ale nie przypuszczano, że minimalne wynagrodzenie wyniesie aż 4242 złotych. W jej opinii jest to zbyt wysoka podwyżka, która do astronomicznych rozmiarów winduje presję płacową w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

W Polsce postawiono na kaskadowe skoki. Wzrost płacy minimalnej jest konieczny, ale powinien być realny dla możliwości firm. Przedsiębiorcy bardzo często sami z siebie i z konieczności utrzymania składu pracowników podnoszą pensję. Tutaj największa presja jest kładziona na tych, którzy muszą podnieść koszty produktów i usług, żeby być w stanie presji płacowej sprostać

– powiedziała Hanna Mojsiuk na łamach PulsHR.

W związku z powyższym Północna Izba Gospodarcza chce apelować do rządu o uwzględnienie opinii przedsiębiorców w przyszłych dyskusjach na temat płacy minimalnej.

Równie ciekawe spostrzeżenia przedstawiła Dorota Siedziniewska-Brzeźniak z Idea HR Group, która wskazała, że tak wysoki wzrost płacy minimalnej skłoni firmy do zwolnień lub starań o automatyzację procesów. Jej zdaniem zmiany najbardziej uderzą w sektory działające na tzw. niskich marżach, jak gastronomia, usługi lub handel.

Z kolei Robert Nalewaj, HR menedżer firmy HanseYacht, powiedział portalowi PulsHR, że najmniejsi przedsiębiorcy, którzy bazowali na najniższej krajowej, nie udźwigną presji płacowej i zaczną uciekać w szarą strefę.

Źródło: PulsHR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA