fbpx
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseWysoka płaca minimalna poszerzy szarą strefę?

Wysoka płaca minimalna poszerzy szarą strefę?

Ostatnia decyzja rządu o podniesieniu płacy minimalnej w 2024 roku nie spodobała się przedstawicielom przedsiębiorców, którzy ostrzegają przed negatywnymi jej konsekwencjami.

Zgodnie z decyzją rządu od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna w Polsce ma wynosić 4242 złotych brutto, a od 1 lipca – 4300 zł. Portal PulsHr przytacza opinie przedstawicieli przedsiębiorców, według których wzrost jest bardzo wysoki i zaszkodzi polskiej gospodarce.

Psychologiczna bariera przekroczona

Cytowana przez PulsHR Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie przyznała, że biznes spodziewał się przekroczenia psychologicznej bariery 4 tysięcy złotych, ale nie przypuszczano, że minimalne wynagrodzenie wyniesie aż 4242 złotych. W jej opinii jest to zbyt wysoka podwyżka, która do astronomicznych rozmiarów winduje presję płacową w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

W Polsce postawiono na kaskadowe skoki. Wzrost płacy minimalnej jest konieczny, ale powinien być realny dla możliwości firm. Przedsiębiorcy bardzo często sami z siebie i z konieczności utrzymania składu pracowników podnoszą pensję. Tutaj największa presja jest kładziona na tych, którzy muszą podnieść koszty produktów i usług, żeby być w stanie presji płacowej sprostać

– powiedziała Hanna Mojsiuk na łamach PulsHR.

W związku z powyższym Północna Izba Gospodarcza chce apelować do rządu o uwzględnienie opinii przedsiębiorców w przyszłych dyskusjach na temat płacy minimalnej.

Równie ciekawe spostrzeżenia przedstawiła Dorota Siedziniewska-Brzeźniak z Idea HR Group, która wskazała, że tak wysoki wzrost płacy minimalnej skłoni firmy do zwolnień lub starań o automatyzację procesów. Jej zdaniem zmiany najbardziej uderzą w sektory działające na tzw. niskich marżach, jak gastronomia, usługi lub handel.

Z kolei Robert Nalewaj, HR menedżer firmy HanseYacht, powiedział portalowi PulsHR, że najmniejsi przedsiębiorcy, którzy bazowali na najniższej krajowej, nie udźwigną presji płacowej i zaczną uciekać w szarą strefę.

Źródło: PulsHR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA