fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaWysokie ceny prądu to wina UE?

Wysokie ceny prądu to wina UE?

Premier Węgier Wiktor Orban wezwał Unię Europejską do wycofania swojej polityki klimatycznej, która jego zdaniem odpowiada za rekordowo wysokie ceny energii w Europie.

– Rosnące rachunki za prąd w Europie to skutek złych decyzji podejmowanych przez biurokratów w Brukseli, którzy dla ekologii stale podnoszą ceny energii generowanej przez gaz i węgiel – powiedział Orban w wywiadzie radiowym. – Te decyzje muszą zostać cofnięte, bo dzisiaj mamy ceny gazu jak na rok 2035. Bruksela nie jest dziś rozwiązaniem, to problem. Polacy, Czesi i Węgrzy domagają się wycofania regulacji klimatycznych – dodał.

Węgierski premier zapowiedział również, że na zbliżającym się szczycie Unii Europejskiej ceny energii będą głównym tematem rozmów, a Budapeszt, Praga i Warszawa będą prezentować jednolity front i przedstawią własne rozwiązanie dla kryzysu. Orban skrytykował również unijnego szefa polityki klimatycznej Fransa Timmermansa, który chce obciąć emisję gazów cieplarnianych w UE o co najmniej 55 proc. do 2030 r. Komisarz ostatnio ostrzegł nawet, że głównym zagrożeniem dla osiągnięcia tego celu jest europejski sektor transportowy.
– To komisarz Timmermans stanowi dla nas największe zagrożenie – stwierdził Orban.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA