fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesWysokie koszty hamują rozwój polskich firm

Wysokie koszty hamują rozwój polskich firm

Polscy przedsiębiorcy są mniej aktywni, bo muszą borykać się z coraz wyższymi kosztami prowadzenia działalności – wynika z publikowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną” badania Głównego Urzędu Statystycznego.

Poza rosnącymi kosztami polscy przedsiębiorcy martwią się o ogólny stan gospodarki i jej przyszłość. Do tego firmy zwracają uwagę na wysoką inflację, rosnące stopy procentowe, słabego złotego oraz potencjalne zagrożenie ze strony Rosji.

„W ostatnich miesiącach w przemyśle narasta problem popytu na krajowym rynku. Inne branże się na to nie skarżą. Mają za to swoje własne problemy. Jak koszty materiałów, na które narzeka więcej niż trzy czwarte przedstawicieli branży budowlanej. W handlu wciąż dość nisko na liście barier są wysokie odsetki bankowe — ale o ile przed rokiem skarżyła się na to mniej niż co dziesiąta firma, o tyle obecnie już niemal co czwarta” – napisano w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Gazeta poinformowała również, że odsetek firm zapowiadających podwyżki cen pozostaje na bardzo wysokim poziomie, a od 2000 r. w przemyśle nie było jeszcze takiej sytuacji. Z kolei w budownictwie i handlu, szczególnie wśród detalistów sprzedających żywność i dystrybutorów AGD, ostatnio tak dużo firm chciało podnosić ceny w czasie boomu w 2008 r.

Polskie przedsiębiorstwa wskazują również na to, że jedną z dużych barier dla ich działania są wysokie koszty zatrudnienia, które zniechęcają ich do zatrudniania kolejnych pracowników i dotyczy to wszystkich działów gospodarki.

„W przetwórstwie ograniczanie liczby etatów zapowiadają zwłaszcza niewielkie firmy, a biorąc pod uwagę przeznaczenie wyrobów — wytwórcy trwałych dóbr konsumpcyjnych. W usługach m.in. media elektroniczne. Nadal więcej jest zapowiedzi zwolnień niż powiększania zatrudnienia w branży finansowej, ale i tak sytuacja jest tam najlepsza od końca 2019 r. Można to wiązać z podwyżkami stóp procentowych. Najbardziej skore do zwiększania zatrudnienia są firmy informatyczne, do których w ostatnich miesiącach dołączyła branża turystyczna” – napisano w „DGP”.

PAP/Dziennik Gazeta Prawna

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA