fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaSportWystępy urodzonych w USA chińskich olimpijczyków wywołują skrajne komentarze

Występy urodzonych w USA chińskich olimpijczyków wywołują skrajne komentarze

Wiele komentarzy wywołują występu sportowców urodzonych w USA, a reprezentujących na igrzyskach w Pekinie Chiny. Dużo mówi się o zdobywczyni złotego medalu w narciarskim freestylu – Eileen Gu i łyżwiarce figurowej Zhu Ji. Ich występom towarzyszą skrajne komentarze zarówno w Chinach, jak i w USA.

18-letnia Eileen Gu barwy narodowe zmieniła w 2019 roku. Miała wtedy 15 lat. Uznała, że będzie występować pod chińską flagą. Amerykanie uważają to za zdradę, bowiem to właśnie w USA trenowała od najmłodszych lat. Mama i dziadkowe sportsmenki są Chińczykami. Ona sama zna mandaryński i jak mówi, dlatego zdecydowała się na zmianę barw. Gdy zdobyła złoty medal w konkursie narciarskiego freestylu Big Air, przez chiński internet przetoczył się ogromny entuzjazm, gdzie zawodniczka nazywana jest „córką Pekinu” .

Platforma Weibo (podobna do zachodniego Twittera) stwierdziła, że jej serwery są tymczasowo przeciążone. Z 10 najpopularniejszych tematów na platformie pięć było poświęconych uwielbieniu 18-letniej mistrzyni. „Tata był na Harvardzie, mama na Uniwersytecie Pekińskim w Stanford, babcia była sportowcem. Jest piękna i ma klasę” – cytuje jeden z postów agencja Associated Press, który został udostępniony 86 tys. razy.

Ze względu na urodę Eileen Gu jest także nazywana „śnieżną księżniczką”. W kolejce do niej ustawiają się marki modowe, takie jak Victoria’s Secret, Tiffany & Co., Estée Lauder i Fendi, które często promowała przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi.

Kontrastowało to z chińskimi opiniami, jakie otrzymała inna urodzona w USA chińska olimpijka – łyżwiarka figurowa Zhu Yi, która została zaatakowana w mediach społecznościowych po tym, gdy podczas zawodów drużynowych przewróciła się i zajęła ostatnie miejsce w programie krótkim, w wyniku czego Chiny zajęły piąte miejsce w konkursie.

Weibo poinformowało, że w wyniku obraźliwych komentarzy zawiesiło 93 konta i usunęło 300 obraźliwych postów na temat olimpijki, która ma chińskich rodziców i urodziła się w Kalifornii. Zhou, jako Beverly Zhu, zdobyła tytuł najlepszego krajowego debiutu w USA.

Chińskie komentarze kpiły z niej, że upadła, podczas gdy inni krytykowali ją za to, że nie mówi płynnie po chińsku. „Nie ma następnego razu”, napisała jedna z użytkowniczek Weibo pod filmem, w którym Zhu płacze pod koniec swojego występu. „Jakie to haniebne”. Ten komentarz podobał się ponad 45 tys. razy. „Wróć do Ameryki” – czytamy w innym komentarzu, któremu towarzyszy emotikonka z flagą USA. Gdy krytyka internetowa dotycząca Zhu wzmogła się, Gu stanęła w obronie swojej, reprezentującej Chiny koleżanki.

Złość na Zhu podsycił prawdopodobnie epizod sprzed kilku tygodni, kiedy zakwalifikowała się do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich. Pokonała wtedy dwóch innych łyżwiarzy w rywalizacji o ostatnie miejsce w chińskiej drużynie, które zdaniem wielu fanów należało się młodemu łyżwiarzowi, Chen Hongyi.

W komentarzach pojawia się także kwestia obywatelstwa obu zawodniczek. Zhu zrezygnowała z amerykańskiego obywatelstwa, aby rywalizować w chińskiej drużynie w Pekinie. Nie jest jasne, czy Gu zrobiła to samo; nigdy publicznie tego nie komentowała.

Zarówno Gu, jak i Zhu spotkały się z krytyką konserwatywnych polityków i mediów w Stanach Zjednoczonych w związku ze zmianą barw narodowych, które reprezentują.

Tucker Carlson, konserwatywny dziennikarz FOX News, nie szczędził Gu mocnych słów. Nazwał ją „narzędziem ludobójczego, komunistycznego, łamiącego prawa człowieka kraju”. Razem ze swoim rozmówcą Willem Cainem grzmiał, że to zdrada kraju. „Młodzi ludzie robią głupie rzeczy, ale kiedy to oglądamy, nie powinniśmy tego bronić” – stwierdzili. Nazwali też wstydem fakt, że – ich zdaniem – Gu robi to dla pieniędzy (sponsorów).
Sama Eileen Gu nie zareagowała na to zbyt żywiołowo. Uznała, że koncentruje się tylko na sporcie i chce być wzorem do naśladowania.

Associated Press/KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Real Madryt zanotował królewskie przychody

Real Madryt pierwszy raz od pięciu lat znalazł się na czele zestawienia klubów piłkarskich świata, które uwzględnia największe przychody generowane przez poszczególne drużyny.
2 MIN CZYTANIA

Niemiecki klub pozbawiony rosyjskich pieniędzy stacza się w przepaść

Jeden z najbardziej utytułowanych niemieckich klubów piłkarskich Schalke 04 latami otrzymywał miliony euro od Gazpromu. Teraz grozi mu spadek do trzeciej ligi.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobiły kobiety na mistrzostwach świata w piłce nożnej?

Każdy kolejny turniej kobiecych mistrzostw świata w piłce nożnej przynosi zdecydowany wzrost nagród pieniężnych przewidzianych dla uczestniczek oraz federacji piłkarskich.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA

Napięcia na Bliskim Wschodzie ożywiły Nowy Jedwabny Szlak

Po zastoju, który nastąpił po wybuchu wojny na Ukrainie, skokowo wzrósł transport towarów koleją w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Ruch został napędzony przez kryzys na szlaku przez Morze Czerwone i Kanał Sueski.
2 MIN CZYTANIA