fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseWytransferowano z Polski ponad 100 miliardów

Wytransferowano z Polski ponad 100 miliardów

Tylko w roku 2021 zagraniczne firmy wytransferowały z Polski do innych krajów Unii Europejskiej ponad 105 mld zł.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, dochody (zwolnione z opodatkowania i podlegające opodatkowaniu) uzyskane w Polsce przez podatników posiadających siedzibę lub zarząd na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z tytułu dywidend i innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, odsetek, opłat licencyjnych, przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych oraz usług reklamowych itd. wyniosły w 2021 r. 105,88 mld zł.

To rekordowa kwota w okresie 2005-2021, za który dostępne są dane. W ciągu tych 17 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej dotychczasowy rekord dotyczył roku 2018 i było to 81,98 mld zł. W kolejnych dwóch latach wytransferowano minimalnie mniejsze sumy. Najmniej w roku 2005 i było to 26,51 mld zł. W całym omawianym okresie widoczna jest wyraźna tendencja wzrostowa. W 2021 r. największe kwoty z Polski wytransferowano do trzech następujących krajów Unii Europejskiej: do Holandii (17,89 mld zł), Niemiec (17,66 mld zł) oraz Francji (16,07 mld zł).

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że łącznie omawiane płatności w latach 2005-2021 wyniosły już gigantyczną sumę 1014,6 mld zł. To około jedna trzecia aktualnego rocznego PKB Polski. W tym okresie najwięcej wytransferowano do Holandii (202,18 mld zł), Niemiec (187,79 mld zł) oraz Francji (114,43 mld zł).

Danych za rok 2022 Ministerstwo Finansów jeszcze nie posiada.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA

Jak Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej [WYWIAD]

Dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii Ecoprobono, tłumaczy nam, w jaki sposób Polska może wycofać się z unijnej polityki klimatycznej bez wychodzenia z Unii Europejskiej.
9 MIN CZYTANIA