fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajWyższa płaca minimalna uderzy w ochroniarzy

Wyższa płaca minimalna uderzy w ochroniarzy

Planowany w 2024 roku wysoki wzrost płacy minimalnej mocno odbije się na całej branży ochroniarskiej działającej w Polsce.

Polska branża ochroniarska bardzo mocno odczuje wzrost płacy minimalnej w 2024 roku, a najpoważniejszym skutkiem zmiany mogą być duże zwolnienia – alarmuje „Rzeczpospolita”. W innym wypadku firmy przestaną być rentowne.

Aktualnie w Polsce działa około 2500 firm ochroniarskich, a cała branża jest warta nawet 14 mld złotych rocznie. W sumie we wszystkich przedsiębiorstwach pracuje 250 tys. ochroniarzy, a wielu z nich zarabia po prostu najniższą krajową. Dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej mówią natomiast, że w 2024 roku aż co czwarty zatrudniony na umowę o pracę będzie zarabiał płacę minimalną. Dla firm ochroniarskich będzie to oznaczało wysoki wzrost kosztów pracy. W związku z rosnącymi stawkami za ochronę coraz mniej najemców nieruchomości decyduje się na kontrakt, a branża szacuje, że w najbliższych miesiącach zlikwidowany zostanie co czwarty posterunek obsadzany przez pracownika.

Trzeba się liczyć z tym, że wskutek wymuszonego przez kontrahentów ograniczania stanowisk i godzin ochrony, firmy będą ciąć zatrudnienie. Fala redukcji może spowodować odejście nawet 20-40 proc. pracowników ochrony

– powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” Sławomir Wagner, prezes firmy Monitoring.pl.

Poza utratą pracy przez ludzi pracujących w ochronie, całej branży grozi też inne ryzyko. Chodzi o wzrost liczby osób zatrudnianych na czarno, gdyż część przedsiębiorców chcąc uniknąć konieczności płacenia najniższej krajowej, będzie chciała płacić swoim pracownikom pod stołem. To zmniejszy bezpieczeństwo zatrudnienia w tym sektorze.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA