fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajWyższa płaca minimalna uderzy w ochroniarzy

Wyższa płaca minimalna uderzy w ochroniarzy

Planowany w 2024 roku wysoki wzrost płacy minimalnej mocno odbije się na całej branży ochroniarskiej działającej w Polsce.

Polska branża ochroniarska bardzo mocno odczuje wzrost płacy minimalnej w 2024 roku, a najpoważniejszym skutkiem zmiany mogą być duże zwolnienia – alarmuje „Rzeczpospolita”. W innym wypadku firmy przestaną być rentowne.

Aktualnie w Polsce działa około 2500 firm ochroniarskich, a cała branża jest warta nawet 14 mld złotych rocznie. W sumie we wszystkich przedsiębiorstwach pracuje 250 tys. ochroniarzy, a wielu z nich zarabia po prostu najniższą krajową. Dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej mówią natomiast, że w 2024 roku aż co czwarty zatrudniony na umowę o pracę będzie zarabiał płacę minimalną. Dla firm ochroniarskich będzie to oznaczało wysoki wzrost kosztów pracy. W związku z rosnącymi stawkami za ochronę coraz mniej najemców nieruchomości decyduje się na kontrakt, a branża szacuje, że w najbliższych miesiącach zlikwidowany zostanie co czwarty posterunek obsadzany przez pracownika.

Trzeba się liczyć z tym, że wskutek wymuszonego przez kontrahentów ograniczania stanowisk i godzin ochrony, firmy będą ciąć zatrudnienie. Fala redukcji może spowodować odejście nawet 20-40 proc. pracowników ochrony

– powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” Sławomir Wagner, prezes firmy Monitoring.pl.

Poza utratą pracy przez ludzi pracujących w ochronie, całej branży grozi też inne ryzyko. Chodzi o wzrost liczby osób zatrudnianych na czarno, gdyż część przedsiębiorców chcąc uniknąć konieczności płacenia najniższej krajowej, będzie chciała płacić swoim pracownikom pod stołem. To zmniejszy bezpieczeństwo zatrudnienia w tym sektorze.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA