W 2023 r. jednoosobowe działalności gospodarcze czeka wysoki wzrost składek ZUS – ostrzega Business Insider Polska.

Raten-Kauf/Pixabay

Składki ubezpieczeniowe dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze w 2023 r. mogą wzrosnąć nawet o 17 proc. Oznacza to, że zamiast obecnych 1,2 tys. zł miesięcznie będzie to powyżej 1,4 tys. zł. W skali roku jest to aż 2,5 tys. zł.

Skąd tak wysoka podwyżka? Business Insider Polska tłumaczy, że to skutek przewidywanego przez rząd przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które w 2023 r. ma być o 17 proc. wyższe niż obecnie i wynieść 6935 zł brutto. To właśnie ta kwota jest wykorzystywana do wyliczania tzw. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, która stanowi 60 proc. przewidywanego wynagrodzenia. W efekcie podstawa wymiaru składek w 2023 r. wyniesie 4161 zł.

– Sposób ustalania wysokości składek budzi wątpliwości, bo oparty jest o wartość uśrednioną i na dodatek prognozowaną. Te prognozy mają to do siebie, że nie zawsze się sprawdzają – powiedział w rozmowie z Business Insider Polska Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Ekspert dodał, że jeśli prognoza wynagrodzenia się nie sprawdzi, to trzeba będzie ją korygować. Dlatego też FPP apeluje, aby składki były wyliczane na podstawie danych zaistniałych, dotyczących np. ostatniego kwartału roku poprzedzającego, bo tylko w ten sposób udałoby się uniknąć tego typu skokowych podwyżek.

Źródło: businessinsider.com.pl

Poprzedni artykułWęgla kamiennego mamy na ponad 800 lat [WYWIAD Z JERZYM MARKOWSKIM]
Następny artykułMinisterstwo Finansów przypomina o paragonach