fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaArchiwumWyzwania dla nowego koncernu multienergetycznego

Wyzwania dla nowego koncernu multienergetycznego

Multienergetyczny koncern, który powstanie z połączenia PKN ORLEN, Grupy LOTOS i PGNiG SA, będzie w początkowym okresie dysponował kwotą ok. 200 mld zł przychodów. Należy dołożyć wszelkich starań, by powstał on jak najszybciej. Tym bardziej że jest na to dobry czas na rynku, a synergia unikatowych kompetencji wchodzących w skład koncernu spółek pozwoli wysunąć się nowemu podmiotowi na pozycję regionalnego lidera – przekonywali uczestnicy Kongresu 590.

W roli panelistów w debacie „Zielona transformacja: wyzwanie dla nowego, silnego koncernu multienergetycznego”, w ramach tegorocznego Kongresu 590, udział wzięli:

  • Krzysztof Nowicki, wiceprezes zarządu ds. fuzji i przejęć Grupy LOTOS SA
  • Artur Cieślik, wiceprezes zarządu ds. strategii i regulacji PGNiG SA
  • Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN ORLEN
  • Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica
Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

– Po fuzji trzech czempionów rynku oil&gas, powstały podmiot będzie jednocześnie w stanie poukładać nowe i dotychczasowe linie biznesowe tak, aby każda z firm, które do tej pory funkcjonowały osobno, zajmowała się tym, co jest w stanie robić najlepiej. W ten sposób będzie mogła budować kompetencje w ramach poszczególnych centrów – stwierdził Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN ORLEN.

Jego zdaniem przed skonsolidowanym przedsiębiorstwem stanie bardzo skonkretyzowane wyzwanie – z jednej strony optymalizacji funkcjonowania dotychczasowych zakładów produkcyjnych i linii biznesowych, z drugiej zaś takiego zorganizowania swoich centrów w ramach nowej grupy, by rozwijać kolejne obszary, takie jak biogaz, wodór oraz paliwa alternatywne. – Nowy podmiot po połączeniu będzie w stanie realizować największe inwestycje, pozyskiwać nowe technologie i wdrażać je na korzyść całej polskiej gospodarki – przekonywał Karol Wolff.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Nie tylko wodór

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w perspektywie średnioterminowej swoje kompetencje widzi w obszarze biogazu, a po jego oczyszczeniu w biometanie. W perspektywie długoterminowej będzie stawiać na wodór – taką zapowiedź złożył Artur Cieślik, wiceprezes zarządu ds. strategii i regulacji PGNiG SA. Jako „wiano”, które PGNiG chce wnieść do tworzonego koncernu multienergetycznego, określił kompetencje koncernu w zakresie przesyłania i magazynowania gazów – nic dziwnego, skoro PGNiG jest spółką, która posiada największą sieć przesyłową w Europie. Należy je wykorzystać także przy otwarciu możliwości przesyłania gazów odnawialnych. Spółka będzie starała się w pierwszym rzędzie blendować metan z biometanem, a w dłuższej perspektywie – z wodorem.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Zielona rewolucja, nie ewolucja

Interesujące podejście do tworzenia nowego multienergetycznego podmiotu zaprezentował Krzysztof Nowicki, wiceprezes zarządu ds. fuzji i przejęć Grupy LOTOS. Według niego w perspektywie 2050 roku gaz wciąż będzie funkcjonował jako stabilne źródło energii. W średnioterminowej perspektywie należy zwrócić uwagę na biogaz, a długoterminowej jednak na wodór.

– Mamy do czynienia raczej z zielona rewolucją, a nie ewolucją, dlatego należy działać wspólnie i szybko, bo w dłuższym, ale nieodwołalnym horyzoncie czasowym, ta zielona rewolucja dotknie także gaz. Przed multienergetycznym koncernem stoi wiele nowych wyzwań i nie wystarczy, żeby to, co ten nowy podmiot będzie sprzedawał, było zeroemisyjne. Musi być także opłacalne – mówił Krzysztof Nowicki.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

I zaznaczył, że wszyscy zaangażowani w tę fuzję dążą do tego, by multienergetyczny koncern wreszcie powstał, co przyniesie nowe szanse całej polskiej gospodarce. – Sukcesem będzie zbudowanie koncernu o wspólnej kulturze organizacyjnej, szanującego walory organizacyjne i kompetencyjne tych, którzy będą nowy podmiot tworzyć – dodał wiceprezes Grupy LOTOS, podkreślając przy tym istotną i konieczną do monitorowania rolę kształtowania się orzecznictwa prawnego dotyczącego dużych spółek energetycznych. – Bez wspólnego podjęcia ryzyka i stawiania czoła wyzwaniom nie można myśleć o sukcesie – podkreślił.

W opinii wszystkich uczestników dyskusji, multienergetyczny koncern, jeśli szybko powstanie, będzie mógł oddziaływać na 100 milionów obywateli naszego regionu Europy. Można mówić, że będzie to podmiot średniej wielkości, jak na standardy światowe, ale z całą pewnością jest on w stanie rosnąć razem z rynkiem.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

– Zintegrowane przedsiębiorstwo powinno rozwijać się tam, gdzie pojawi się miejsce na najbardziej rentowne i intratne inwestycje, np. w energetyce jądrowej. W tym procesie rozwoju nowa firma będzie pozyskiwać nowych partnerów w postaci nie tylko nowych dostawców i odbiorców produktów, ale i firm dysponujących najnowocześniejszymi technologiami, także z obszaru wykorzystania biogazu. Zyska przy tym wiarygodnych i silnych partnerów finansowych, wchodząc także dzięki temu do pierwszej ligi firm w swoich obszarach działalności – stwierdził Krzysztof Nowicki.

Intratne produkty

Multikoncern będzie mógł także mocniej angażować się w budowę gospodarki obiegu zamkniętego. Nie będąc zmuszonym do biernego korzystania z importowanych technologii, może tworzyć je sam lub współtworzyć.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Wiceprezes Krzysztof Nowicki zachęcał do spojrzenia na kwestie „eko” nie tylko z perspektywy niskiej emisji, ale znacznie szerzej. Przyszłościową szansę ma na przykład technologia przerobu ropy naftowej i wykorzystania jej pochodnych w przemyśle farmaceutycznym. Warto też wspomnieć dużą i zakończoną z sukcesem inwestycję LOTOSU pod nazwą „Projekt EFRA”, dzięki której możliwy jest pogłębiony przerób ropy naftowej. Inwestycję o wartości blisko 2,5 mld zł. Jej efektem jest zaprzestanie sprzedaży ciężkich olejów opałowych zawierających duże ilości siarki, które do końca 2020 roku były używane przez statki na morzach i oceanach. Dzięki temu udało się radykalnie zmniejszyć emisję siarki, a cel biznesowy znakomicie współgrał z celem klimatycznym.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Należąca do grupy spółka LOTOS Asfalt postrzegana jest dziś już jako największy w Polsce dostawca asfaltu do budowy dróg i budownictwa i w tym obszarze firma prowadzi projekty służące zmniejszeniu emisyjności.

Także węgiel można spożytkować w procesach wytwarzania wielu produktów należących do dyscyplin i dziedzin życia nie związanych z kopalnictwem czy energetyką. Szersze spojrzenie na ekologię oraz możliwości, które tkwią zarówno w surowcach, jak i przetworzonych produktach, otwiera możliwości wejścia przez nowy koncern w intratne nisze, w których będzie mógł z powodzeniem konkurować nawet z największymi tuzami branży.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

– Warto już o tym myśleć, korzystając przy tym pełniej z polskiego dorobku naukowo- badawczego, co pozwoli uzyskać rynkowe przewagi konkurencyjne w obszarach, w których trendy będą kształtować się dopiero w przyszłości. Mogą one o sobie dać znać i to nawet w nieodległej – podsumował wiceprezes Grupy LOTOS.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Relacja przygotowana we współpracy z Grupą LOTOS

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA