fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumWyzwania dla polskiej energetyki na najbliższe 20 lat

Wyzwania dla polskiej energetyki na najbliższe 20 lat

– Jeszcze nigdy sprawy energii i polityki klimatycznej nie były tak silnie obecne w polityce europejskiej jak teraz. To dla Polski wielka szansa – przekonywał podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa był jednym z uczestników panelu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r. Wyzwania i szanse”. – Transformacja energetyczna i wielkie inwestycje w tym sektorze zdominują w najbliższym czasie politykę europejską. Aż jedna trzecia budżetu unijnego ma przecież realizować cele klimatyczne – tłumaczył Jerzy Kwieciński. Dużą rolę w tym procesie ma odegrać w Polsce PGNiG.

– Wchodzimy w potężny program biometanowy z Orlenem, w technologie wodorowe. Chcemy, żeby te gazy były wykorzystywane w naszych sieciach. Jako PGNiG mamy największe kompetencje w sektorze węglowodorów, ale będziemy potrzebować wsparcia w sektorze wytwarzania energii. PGNiG będzie wtłaczał wodór do sieci, Orlen z kolei może go wytwarzać. Stąd pomysł łączenia PGNiG z PKN ORLEN. To dla nas i dla Polski wielka szansa – tłumaczył prezes Kwieciński.

O plusach łączenia spółek i budowie wielkiego polskiego koncernu multienergetycznego mówił również podczas wspomnianego panelu Paweł Majewski, prezes Grupy LOTOS. – To operacja, bez której trudno mówić o budowie mocnej pozycji polskich koncernów jako liczących się graczy na arenie Europy Środkowo-Wschodniej. Aby wyjść poza granicę kraju, należy inwestować w alternatywne paliwa. Wierzę, że proces łączenia się Lotosu, Energii i PGNiG z Orlen nie tylko nie przeszkodzi w naszych planach rozwoju i badań w obszarze paliw alternatywnych, ale wręcz wzmocni nasze możliwości – powiedział Paweł Majewski.

Gość specjalny dyskusji, minister klimatu Michał Kurtyka, przypomniał o trzech filarach, na których będzie oparta Polityka Energetyczna Polski. – Pierwszym z nich jest sprawiedliwa transformacja, czyli stanowisko i przekonanie do tego stanowiska naszych partnerów z Unii Europejskiej, że Polska potrzebuje więcej solidarności w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Sprawiedliwa transformacja to m.in. środki na nowe miejsca pracy i nowy, zeroemisyjny system elektro-energetyczny, który w ciągu najbliższych 20 lat będziemy chcieli zbudować. Drugi filar to rewolucja paradygmatu energetycznego – od centralnie sterowanego do oddolnego. Oddolna demokratyzacja energetyki możliwa jest dzięki redukcji kosztów związanych z technologią odnawialnych źródeł energii. Wreszcie trzeci filar to wyzwanie dotyczące radykalnego podniesienia jakości powietrza, jakim oddychamy – zaznaczył minister Kurtyka.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z PGNIG SA

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA