fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumWyzwania dla polskiej energetyki na najbliższe 20 lat

Wyzwania dla polskiej energetyki na najbliższe 20 lat

– Jeszcze nigdy sprawy energii i polityki klimatycznej nie były tak silnie obecne w polityce europejskiej jak teraz. To dla Polski wielka szansa – przekonywał podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa był jednym z uczestników panelu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r. Wyzwania i szanse”. – Transformacja energetyczna i wielkie inwestycje w tym sektorze zdominują w najbliższym czasie politykę europejską. Aż jedna trzecia budżetu unijnego ma przecież realizować cele klimatyczne – tłumaczył Jerzy Kwieciński. Dużą rolę w tym procesie ma odegrać w Polsce PGNiG.

– Wchodzimy w potężny program biometanowy z Orlenem, w technologie wodorowe. Chcemy, żeby te gazy były wykorzystywane w naszych sieciach. Jako PGNiG mamy największe kompetencje w sektorze węglowodorów, ale będziemy potrzebować wsparcia w sektorze wytwarzania energii. PGNiG będzie wtłaczał wodór do sieci, Orlen z kolei może go wytwarzać. Stąd pomysł łączenia PGNiG z PKN ORLEN. To dla nas i dla Polski wielka szansa – tłumaczył prezes Kwieciński.

O plusach łączenia spółek i budowie wielkiego polskiego koncernu multienergetycznego mówił również podczas wspomnianego panelu Paweł Majewski, prezes Grupy LOTOS. – To operacja, bez której trudno mówić o budowie mocnej pozycji polskich koncernów jako liczących się graczy na arenie Europy Środkowo-Wschodniej. Aby wyjść poza granicę kraju, należy inwestować w alternatywne paliwa. Wierzę, że proces łączenia się Lotosu, Energii i PGNiG z Orlen nie tylko nie przeszkodzi w naszych planach rozwoju i badań w obszarze paliw alternatywnych, ale wręcz wzmocni nasze możliwości – powiedział Paweł Majewski.

Gość specjalny dyskusji, minister klimatu Michał Kurtyka, przypomniał o trzech filarach, na których będzie oparta Polityka Energetyczna Polski. – Pierwszym z nich jest sprawiedliwa transformacja, czyli stanowisko i przekonanie do tego stanowiska naszych partnerów z Unii Europejskiej, że Polska potrzebuje więcej solidarności w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Sprawiedliwa transformacja to m.in. środki na nowe miejsca pracy i nowy, zeroemisyjny system elektro-energetyczny, który w ciągu najbliższych 20 lat będziemy chcieli zbudować. Drugi filar to rewolucja paradygmatu energetycznego – od centralnie sterowanego do oddolnego. Oddolna demokratyzacja energetyki możliwa jest dzięki redukcji kosztów związanych z technologią odnawialnych źródeł energii. Wreszcie trzeci filar to wyzwanie dotyczące radykalnego podniesienia jakości powietrza, jakim oddychamy – zaznaczył minister Kurtyka.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z PGNIG SA

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA