fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajWzbudzający kontrowersje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny uchwalony

Wzbudzający kontrowersje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny uchwalony

Sejm zdecydowaną większością głosów (417 posłów było za) przegłosował powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Teraz uchwalona już ustawa trafi do Senatu i jeśli ten wniesie do niej swoje poprawki, ponownie sprawą zajmie się Sejm. Jeśli zaś nie, dokument trafi na biurko prezydenta.

Prace nad ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym były przez projektodawców motywowane następująco:

Obecny system ochrony środków wpłacanych przez nabywcę mieszkania nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Stosowany najczęściej przez deweloperów otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy – bez dodatkowych zabezpieczeń w postaci gwarancji ubezpieczeniowej albo bankowej (tzw. „OMRP”) – nie zapewnia kupującemu skutecznej ochrony w przypadku upadłości dewelopera. Wypłata zgromadzonych środków z tego rodzaju rachunku następuje – zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w umowie deweloperskiej – przed przeniesieniem własności nieruchomości na nabywcę. W przypadku upadłości dewelopera powoduje to ryzyko utraty przez kupującego zarówno środków finansowych, jak i nieruchomości”.

Jak jednak podnoszą przedstawiciele branży, prawdziwych upadłości firm deweloperskich w ostatnich latach było dosłownie kilka. Nabywców zaś chroni ustawa deweloperska z 2012 roku. I pod jej rządami praktycznie nie dochodziło do sytuacji, w której klienci nie odzyskaliby pieniędzy w związku z upadłością dewelopera.

UOKiK podał, że od 2012 roku doszło do upadłości ponad stu deweloperów. To ma uzasadniać konieczność powołania funduszu. Tymczasem liczba ta ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nie każda firma, która ma w PKD wznoszenie budynków prowadzi działalność deweloperską. W rzeczywistości takich upadłości było trzy od momentu wejścia w życie ustawy deweloperskiej. Zwracaliśmy UOKiK-owi na to uwagę – mówi w rozmowie z fpg24.pl dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.

Płochocki zwraca także uwagę, że wysokość opłaty na fundusz, która może wynosić nawet 2 proc. od wartości mieszkania, przełoży się na wzrost cen mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym. – Wbrew obiegowej opinii marża deweloperów wcale nie jest taka wysoka. Te 20 proc., o których się mówi, jest rozłożone na pięć lat. Tyle przeciętnie trwa przeprowadzenie inwestycji od początku do końca. W konsekwencji zatem wzrost kosztów po stronie dewelopera przełoży się na ceny mieszkań – tłumaczy Płochocki.

Kontrowersje budzi także fakt, że to samo mieszkanie może być obciążone składką na fundusz nawet kilka razy. Jeśli bowiem klient zrezygnuje z zakupy lokalu po podpisaniu umowy, składka nie zostanie zwrócona. To kolejny cenotwórczy czynnik, który może pogorszyć sytuację klientów. – Obecnie przeważnie klient bezkosztowo może zrezygnować z kupna i odstąpić od umowy, po wejściu w życie takiej ustawy najpewniej już nie będzie – wskazuje dyrektor Płochocki. Jego wątpliwości budzi także wysokość składki na Fundusz – UOKiK wskazywał, że wystarczającą sumą w dyspozycji DFG jest 140 mln złotych. W tych warunkach, biorąc pod uwagę wartość rynku mieszkaniowego w Polsce, w zupełności wystarczy składka na poziomie 0,25 proc., aby zebrać taką kwotę. Dlatego wciąż liczymy, że ustawę uda się poprawić w Senacie – przyznaje dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA