fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajWzrosła liczba firm podnoszących ceny

Wzrosła liczba firm podnoszących ceny

W 2022 r. znacznie wzrósł odsetek przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na podwyżkę cen swoich produktów lub usług.

W 2022 r. na podwyżkę cen swoich produktów lub usług zdecydowało się aż 74 proc. polskich przedsiębiorców. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że rok wcześniej odsetek ten był o 30 pkt proc. niższy. Na obniżkę cen zdecydowało się tylko 4 proc. firm (8 proc. w 2021 r.), a nie zmieniło ich 21 proc. – przy 37 proc. rok wcześniej.

Badanie opublikowane w „Tygodniku Gospodarczym” PIE wykazało, że najczęściej ceny podnosiły firmy duże, wśród których zdecydowało się na to 81 proc. ankietowanych. Najrzadziej ceny podnosiły mikrofirmy, u których odsetek ten wynosił 72 proc.

W podziale na branże, najczęściej na podwyżki decydowały się firmy przetwórstwa przemysłowego (88 proc. w 2022 r. wobec 54 proc. w 2021 r.). Następne były firmy handlowe (84 proc.), transportowe, logistyczne, budowlane oraz usługowe (po ok. 75 proc.).

Firmy podnoszą ceny ze względu na wzrost kosztów produkcji (73 proc.) oraz wzrost kosztów pracy (60 proc.), a także rosnące koszty administracyjne (np. wywóz nieczystości), na które wskazało 41 proc. przedsiębiorców. Mniej więcej co trzecia firma podniosła ceny, reagując na podwyżki u konkurencji oraz z uwagi na wzrost kosztów energii. PIE dowiedział się również, że aż 17 proc. firm podniosło ceny, bo istnieje na to przyzwolenie społeczne.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA