fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaKrajWzrosła liczba zwolnień lekarskich

Wzrosła liczba zwolnień lekarskich

W tym roku znacznie wzrosła w Polsce liczba zwolnień lekarskich wykorzystywanych przez  pracowników.

Najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że w styczniu i w lutym 2023 r. w Polsce zarejestrowano ponad 5 milionów zaświadczeń lekarskich. RMF FM precyzuje, że liczba dni absencji przekroczyła aż 50 milionów.

Główną przyczyną wzrostu tzw. zwolnień L4 są infekcje, przeziębienia, a także zakażenia grypą.

– Widzimy, że są wzrosty w porównaniu do roku ubiegłego. Porównując styczeń i luty z takim samym okresem 2022 r. liczba dni absencji wzrosła o 8 proc., a liczba wystawionych zaświadczeń lekarskich o 16 proc., a więc można powiedzieć, że jest to istotny wzrost – powiedział na antenie RMF FM rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Drugim najczęstszym powodem zwolnień lekarskich w Polsce w 2023 r. są choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej. Na trzecim miejscu jest ciąża, poród i połóg, który to powód w poprzednich latach był na szczycie listy. Według ZUS na czwartym miejscu są urazy i zatrucia, a na piątym zaburzenia psychiczne.

Niewykluczone, że wzrost liczby zwolnień lekarskich w 2023 r. to skutek napływu uchodźców z Ukrainy, którzy wchodzą na legalny rynek pracy i także korzystają z L4.

ZUS zapowiada, że w tym roku ma zamiar wrócić do normy, jeśli chodzi o kontrolę zasadności wystawianych zwolnień lekarskich. W trakcie pandemii inspekcji było mniej, ale według Pawła Żebrowskiego w 2023 r. ma ich być już ponad 500 tys.

RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowa rolnicza rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć

Zaraz po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę wiele mówiło się o tym, że już niebawem dojść może do nowego rozdania na europejskiej gospodarczej szachownicy. I tak też się stało.
6 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA