fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesWzrosły zaległości polskich firm wobec ZUS

Wzrosły zaległości polskich firm wobec ZUS

W 2022 roku problemy z płaceniem składek miało ponad 1,3 mln firm działających w Polsce.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod koniec listopada 2022 r. zaległości składkowe miało 1,351 mln płatników. Jak zaznacza „Rzeczpospolita” jest to o o ponad 4 tys. mniej podmiotów niż rok temu.

Jednocześnie wzrosła wartość zadłużenia polskich firm wobec ZUS. Na koniec listopada 2022 r. kwota zadłużenia wobec ubezpieczyciela wyniosła aż 38,5 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2021 r. oscylowała ona wokół 37,8 mld zł.

– Z drugiej strony przy kilkunastoprocentowej inflacji należy uznać, że realna wartość zadłużenia też zmalała – powiedział Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Głównymi powodami wzrostu zadłużenia wobec ZUS były rosnące koszty działalności oraz podwyżka cen energii, które zostały nieco zamortyzowane powrotem do normalnej działalności po czasach pandemii.

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, powiedział, że „masowa” liczba podmiotów zalegających z płatnościami wobec ZUS świadczy o złej kondycji wielu przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych. Każda zwłoka w płatnościach wobec ZUS jest obarczona odsetkami w wysokości 16 proc. i mimo bezproblemowej egzekucji długu ze strony ZUS firmy nie płacą składek w terminie. W opinii eksperta, bieżący rok będzie jeszcze gorszy i pogłębi problem omawianego zadłużenia.

Pod koniec II kwartału 2022 r. w Polsce było 2,83 mln podmiotów opłacających należności do ZUS. Dla porównania w analogicznym okresie 2021 r. było ich 2,79 mln.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA