fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiWzrośnie PIT za służbowe auto

Wzrośnie PIT za służbowe auto

Od stycznia 2022 roku zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy wykorzystują samochody służbowe też do celów prywatnych.

Jak podaje portal prawo.pl aktualnie wysokość PIT zależy od pojemności silnika, jednak przyjęty przez Sejm Polski Ład zakłada zmianę tej zasady i od stycznia o daninie przesądzi moc pojazdu. W praktyce wyższy podatek zapłaci większość osób z autami służbowymi.

Zgodnie z nowelizowanymi przepisami wyższy podatek zapłacą już korzystający z aut wyposażonych w silniki o mocy 60 kW, czyli zaledwie 82 KM. Nie zmieni się natomiast kwoty przychodu, od których naliczany będzie podatek i pozostaną to 250 oraz 400 zł miesięcznie. Podsumowując, przychód 250 zł będzie dotyczył aut o mocy niższej niż 82 KM oraz pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem. W katalogu aut dla niższego przychodu zabrakło jednak popularniejszych w Polsce samochodów hybrydowych.

Cytowany przez prawo.pl doradca podatkowy Maciej Gruchot określił ustaloną przez Sejm moc silnika za „szokująco niską”, wskazując że obecnie idealnym samochodem flotowym jest wóz o mocy od 120 do 150 KM, a zejście poniżej 82 KM będzie możliwe tylko przy bardzo małych samochodach z silnikami wolnossącymi.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA