fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesWzrost gospodarczy w Polsce wyhamuje?

Wzrost gospodarczy w Polsce wyhamuje?

Bank Światowy z pesymizmem wypowiada się o perspektywach wzrostu gospodarczego w Polsce, a powodem jest walka z inflacją.

Według Banku Światowego pod koniec 2023 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 0,7 proc. Według analityków powodem spowolnienia jest intensywna walka z inflacją prowadzona przez polskie władze.

W 2023 r. wzrost gospodarczy wyraźnie spowolni, do 0,7 proc., z powodu wysokiej inflacji, ujemnego wzrostu dochodów realnych, zaostrzonych warunków finansowania, niepewności związanej z rosyjską inwazją na Ukrainę oraz odwrócenia cyklu zapasów

– prognozuje Bank Światowy.

Te same prognozy mówią, że w 2024 roku wzrost gospodarczy Polski wyniesie 2,6 proc. Do tego Bank Światowy podniósł prognozę dynamiki polskiego PKB w 2025 roku z 3,2 proc. do 3,4 proc. Ten wzrost w perspektywie średnioterminowej ma być efektem ożywienia konsumpcji prywatnej oraz silniejszej aktywności inwestycyjnej. Ryzykiem dla polskiej gospodarki ma być natomiast dalsze opóźnianie wypłat z Krajowego Planu Odbudowy.

Bank Światowy przewiduje, że w tym roku deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce przekroczy 4,7 proc. PKB, a ciągnąca się podwyższona inflacja może wpłynąć na zwiększenie skali ubóstwa Polaków. Na dobrobyt nad Wisłą wpływają głównie podwyższone ceny energii i żywności, gdyż najubożsi wydają na te dwa elementy nawet połowę swojego miesięcznego budżetu. W związku z tym odsetek Polaków zagrożonych ubóstwem będzie na razie wyższy nawet o 2 proc. niż w 2019 roku.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA