fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajWzrost inflacji jest najniższy od trzech lat

Wzrost inflacji jest najniższy od trzech lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w styczniu, której wzrost był w tym miesiącu najniższy od marca 2021 roku.

W styczniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,9 proc. w porównaniu do ich wysokości notowanych rok temu. W porównaniu do poprzedniego miesiąca (czyli grudnia 2023 roku) były one większe o 0,4 proc. 

Rok do roku największe wzrosty cen zanotowano w segmencie napojów alkoholowych i tytoniowych (o 8,8 proc.), żywności i napojów bezalkoholowych (4,9 procent) oraz mieszkań (2,3 proc.). Spadki cen dotyczyły: nośników energii (czyli wszystkich wyrobów uczestniczących bezpośrednio lub pośrednio w procesach przekazywania różnych postaci energii ze źródeł jej pozyskiwania do sfery użytkowania), które były niższe w styczniu br. od  notowanych rok wcześniej o 2,1 proc.; transportu (spadek o 4,3 proc.) oraz kosztów paliw do prywatnych pojazdów, które spadły o 8,1 proc.

Oznacza to, że poziom wzrostu inflacji spadł do najniższego poziomu od marca 2021 roku. Mimo to jej poziom w Polsce i tak należy do jednych z największych w Unii Europejskiej. Wyższy jest tylko w Rumunii (7,4 proc.), Estonii (4,7 proc.), Austrii (4,5 proc.) i Chorwacji (4,1 proc.). Najniższa inflacja jest na Litwie (0,7 proc.), we Włoszech (0,8 proc.) i na Łotwie (0,9 proc.). 

stat.gov.pl, PAP
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA