W styczniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,9 proc. w porównaniu do ich wysokości notowanych rok temu. W porównaniu do poprzedniego miesiąca (czyli grudnia 2023 roku) były one większe o 0,4 proc.
Rok do roku największe wzrosty cen zanotowano w segmencie napojów alkoholowych i tytoniowych (o 8,8 proc.), żywności i napojów bezalkoholowych (4,9 procent) oraz mieszkań (2,3 proc.). Spadki cen dotyczyły: nośników energii (czyli wszystkich wyrobów uczestniczących bezpośrednio lub pośrednio w procesach przekazywania różnych postaci energii ze źródeł jej pozyskiwania do sfery użytkowania), które były niższe w styczniu br. od notowanych rok wcześniej o 2,1 proc.; transportu (spadek o 4,3 proc.) oraz kosztów paliw do prywatnych pojazdów, które spadły o 8,1 proc.
Oznacza to, że poziom wzrostu inflacji spadł do najniższego poziomu od marca 2021 roku. Mimo to jej poziom w Polsce i tak należy do jednych z największych w Unii Europejskiej. Wyższy jest tylko w Rumunii (7,4 proc.), Estonii (4,7 proc.), Austrii (4,5 proc.) i Chorwacji (4,1 proc.). Najniższa inflacja jest na Litwie (0,7 proc.), we Włoszech (0,8 proc.) i na Łotwie (0,9 proc.).