fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesWzrost PKB przebije w tym roku 5 procent?

Wzrost PKB przebije w tym roku 5 procent?

Przeszło 5,1 proc. ma wynieść wzrost PKB w tym roku – wynika ze średniej z prognoz siedmiu banków z maja. Wcześniej banki oczekiwały wzrostu rzędu nieco ponad 4,5 proc.

W ostatnich tygodniach kilka banków zdecydowało się podniesienie prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok. Najwyższą obecnie prognozę ma mBank.

„PKB w I kwartale spadł o 0,9 proc. r/r. Wynik okazał się lepszy zarówno od wcześniejszego szybkiego szacunku GUS jak i konsensusu prognoz (choć bliski naszej prognozy). Największą niespodziankę sprawiły jednak inwestycje, które wzrosły o 1,3 proc. r/r (spodziewano się wyniku na sporym minusie)” – napisano w raporcie, w którym ekonomiści mBanku poinformowali o zmianie prognoz. Zaznaczyli, że szczegóły odczytu skłoniły ich do rewizji w górę prognozy PKB na cały 2021 rok – wzrośnie on o 5,7 proc. rdr.

Podobnego wzrostu oczekują ekonomiści Banku Pekao.

„Szacujemy, że w 2 kw.21 wzrost gospodarczy może być dwucyfrowy (11 proc. r/r). Uwzględniając lepszy od oczekiwań PKB w 1Q21 i jego strukturę rewidujemy w górę prognozę wzrostu gospodarczego w 2021 r. do 5,5 proc.” – napisano w analizie Banku Pekao.

Na podwyżkę prognozy wzrostu PKB zdecydowały się także Credit Agricole (nowa prognoza mówi o 5,3-proc. wzroście), Santander (teraz oczekują wzrostu rzędu 5 proc.) oraz Alior Bank.

„Najbardziej in plus zaskoczyły inwestycje rosnące o 1,3 proc. r/r (18,2 proc. kw./kw.). Szybszy start cyklu inwestycyjnego, pomimo wciąż bardzo niepewnej sytuacji epidemicznej w 1 kw. 21, spowodował poprawę naszych oczekiwań wobec całorocznej dynamiki inwestycji. Lepsza od oczekiwań dynamika PKB w 1 kw. 21, ale przede wszystkim jego struktura, nastrajają optymistycznie względem tegorocznych perspektyw gospodarki i sugerują wzrost PKB w br. 5,1 proc. r/r” – powiedziała PAP Agata Filipowicz-Rybicka, główna ekonomistka Alior Banku.

Swoich prognoz nie zmieniły PKO BP, który oczekuje wzrostu o 5,1 proc., oraz CitiHandlowy, który ma najniższą projekcję wzrostu PKB spośród tych siedmiu banków. Jednak, jak powiedział PAP Piotr Kalisz, główny ekonomista CitiHandlowy, nowe dane mogą to zmienić.

„W naszych raportach sygnalizowaliśmy, że w czerwcu możemy dokonać przeglądu prognoz, ale zrobimy to dopiero po publikacji danych za maj. Nasze dotychczasowe prognozy zakładały 4,2 proc. wzrostu w 2021 oraz 5,3 proc. w 2022 roku. Oczywiście ostatnie dane powodują, że silny wzrost, który przewidywaliśmy na przyszły rok może zmaterializować się już w 2021” – powiedział Piotr Kalisz.

Średnia z tych siedmiu prognoz sugeruje, że wzrost PKB w 2021 roku wyniesie więc ponad 5,1 proc.

Ta fala podwyżek prognoz, na co wskazują także sami ekonomiści, nastąpiło dość szybko po poprzedniej fali, gdy prognozy obniżano.

„Ledwie kilka tygodni po tym, jak trzecia fala pandemii Covid-19 wywołała rewizje w dół prognoz gospodarczych dla Polski, tendencja odwróciła się: najnowsze wskaźniki ekonomiczne są coraz bardziej optymistyczne i sygnalizują, że scenariusz gospodarczy może być dużo lepszy od wcześniejszych przewidywań” – napisali ekonomiści Banku Santander w raporcie o zmianie swoich prognoz.

Średnia z poprzednich prognoz (także roboczych) wynosiła nieco ponad 4,5 proc. A więc w ciągu miesiąca ekonomiści podnieśli swoje prognozy wzrostu na 2021 rok o 0,6 pkt. proc.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.