fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznesWzrost płacy minimalnej. Co na to związkowcy?

Wzrost płacy minimalnej. Co na to związkowcy?

13 czerwca rząd przyjął propozycję podniesienia płacy minimalnej, która w 2024 roku wzrośnie dwukrotnie – w styczniu i w lipcu, aż osiągnie pułap 4300 zł brutto.

Zgodnie z przyjętą przez rząd propozycją podniesienia płacy minimalnej 1 stycznia 2024 roku najniższe wynagrodzenie w Polsce wyniesie 4242 złotych, a od 1 lipca będzie to już 4300 złotych. Według związków zawodowych wzrost ten może być niewystarczający.

Propozycja rządu niższa od oczekiwań

Proponowany przez rząd wzrost płacy minimalnej nie spodobał się Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych. Dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej OPZZ Norbert Kusiak skrytykował propozycję władz wskazując, że jest ona o prawie 150 złotych niższa niż związkowcy proponowali jeszcze w maju.

Jesteśmy jednak otwarci na dialog i poszukiwanie w Radzie Dialogu Społecznego kompromisowego rozwiązania. Musi ono jednak uwzględniać rzeczywiste potrzeby osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie oraz odzwierciedlać potencjał finansowy przedsiębiorstw i dobrą kondycję finansów publicznych

– powiedział Kusiak w rozmowie z PAP.

W ocenie Kusiaka wzrost płacy minimalnej do 4300 złotych nie uderzy w przedsiębiorców, których na to stać. Jego zdaniem dzisiaj największą barierą do prowadzenia biznesu w Polsce są wysokie ceny energii oraz materiałów.

Nieco łagodniej wypowiedział się natomiast rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski, który przyznał, że propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej jest zgodna z przewidywaniami i wcześniejszymi zapowiedziami, ale zasugerował, że być może wkrótce się ona zmieni. Przedstawiciel związkowców zaznaczył, że jeśli rozwój gospodarczy kraju oraz sytuacja makroekonomiczna będą lepsze, to „Solidarność” spróbuje wynegocjować z rządem większą podwyżkę minimalnego wynagrodzenia.

W innym tonie wypowiedział się z kolei Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który przede wszystkim postuluje o likwidację płacy minimalnej lub przynajmniej zróżnicowanie jej względem poszczególnych regionów w kraju. Kaźmierczak dodał, że z punktu widzenia ekonomicznego pracodawców i pracowników byłoby lepiej, gdyby minimalne wynagrodzenie w Polsce nie rosło.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA