fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaBiznesWzrost płacy minimalnej. Co na to związkowcy?

Wzrost płacy minimalnej. Co na to związkowcy?

13 czerwca rząd przyjął propozycję podniesienia płacy minimalnej, która w 2024 roku wzrośnie dwukrotnie – w styczniu i w lipcu, aż osiągnie pułap 4300 zł brutto.

Zgodnie z przyjętą przez rząd propozycją podniesienia płacy minimalnej 1 stycznia 2024 roku najniższe wynagrodzenie w Polsce wyniesie 4242 złotych, a od 1 lipca będzie to już 4300 złotych. Według związków zawodowych wzrost ten może być niewystarczający.

Propozycja rządu niższa od oczekiwań

Proponowany przez rząd wzrost płacy minimalnej nie spodobał się Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych. Dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej OPZZ Norbert Kusiak skrytykował propozycję władz wskazując, że jest ona o prawie 150 złotych niższa niż związkowcy proponowali jeszcze w maju.

Jesteśmy jednak otwarci na dialog i poszukiwanie w Radzie Dialogu Społecznego kompromisowego rozwiązania. Musi ono jednak uwzględniać rzeczywiste potrzeby osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie oraz odzwierciedlać potencjał finansowy przedsiębiorstw i dobrą kondycję finansów publicznych

– powiedział Kusiak w rozmowie z PAP.

W ocenie Kusiaka wzrost płacy minimalnej do 4300 złotych nie uderzy w przedsiębiorców, których na to stać. Jego zdaniem dzisiaj największą barierą do prowadzenia biznesu w Polsce są wysokie ceny energii oraz materiałów.

Nieco łagodniej wypowiedział się natomiast rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski, który przyznał, że propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej jest zgodna z przewidywaniami i wcześniejszymi zapowiedziami, ale zasugerował, że być może wkrótce się ona zmieni. Przedstawiciel związkowców zaznaczył, że jeśli rozwój gospodarczy kraju oraz sytuacja makroekonomiczna będą lepsze, to „Solidarność” spróbuje wynegocjować z rządem większą podwyżkę minimalnego wynagrodzenia.

W innym tonie wypowiedział się z kolei Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który przede wszystkim postuluje o likwidację płacy minimalnej lub przynajmniej zróżnicowanie jej względem poszczególnych regionów w kraju. Kaźmierczak dodał, że z punktu widzenia ekonomicznego pracodawców i pracowników byłoby lepiej, gdyby minimalne wynagrodzenie w Polsce nie rosło.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewiatan ma swoje postulaty dla przyszłego parlamentu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła cały szereg postulatów dla ustawodawców na nową kadencję parlamentu po październikowych wyborach. Czego domagają się przedsiębiorcy?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA