fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumWzrost płacy minimalnej w 2020 roku

Wzrost płacy minimalnej w 2020 roku

Od początku obecnego roku płaca minimalna dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę wynosi 2250 PLN brutto, czyli około 1634 PLN netto. Od początku 2020 roku planowane jest jej podniesienie. Decyzją rządu pensja minimalna wzrośnie o 350 zł do kwoty 2600 PLN brutto.Daje to około 1877 PLN na rękę. Pierwotnie proponowano wzrost do kwoty 2450 zł.

Minimalna płaca w 2020 roku stanowić będzie 49,7% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, które w przyszłym roku ma wynieść 5227 PLN, (jest to wsrost o 6% względem obecnego roku).

Rząd argumentuje, że podwyższenie płacy minimalnej do 2600 zł wpłynie pozytywnie na saldo sektora finansów publicznych. Wzrośnie on wówczas o 1,47 mld zł rocznie. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyliczyło, że dzięki zwiększeniu najniższej płacy obywatele zyskają w 2020 roku 4,7 mld zł. Wzrost minimalnego wynagrodzenia dotyczyć będzie ok. 1,6 mln osób.

W tym roku minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł brutto (10,54 zł netto). Od przyszłego roku wzrośnie ona do kwoty 17 zł brutto (11 zł netto).

Jesienią 2019 roku, przed wyborami do Sejmu i Senatu, PiS zapowiedział, że pensja minimalna do końca 2020 roku wzrośnie do kwoty 3000 zł brutto, a do końca 2023 roku do kwoty 4000 zł brutto.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA