fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatXi Jinping o nowej roli kobiet w obliczu kryzysu demograficznego

Xi Jinping o nowej roli kobiet w obliczu kryzysu demograficznego

Kobiety odgrywają kluczową rolę i muszą rozpocząć „nowy trend w rodzinie” w związku ze starzeniem się społeczeństwa i rekordowym spadkiem wskaźnika urodzeń – stwierdził chiński przywódca Xi Jinping.

Zdaniem Xi Jinpinga konieczne staje się w Chinach „aktywne kultywowanie nowej kultury małżeństwa i rodzenia dzieci oraz wzmocnienie wytycznych dotyczących poglądów młodych ludzi na małżeństwo, poród i rodzinę”. Wykonywanie dobrej pracy kobiet ma związek nie tylko z ich własnym rozwojem, ale także z „harmonią w rodzinie, harmonią społeczną, rozwojem i postępem narodowym” – powiedział Xi. Temat roli kobiet był częścią dyskusji z nowym zespołem kierowniczym Ogólnochińskiej Federacji Kobiet, która działa przy Chińskiej Partii Komunistycznej.

Dzietność spada mimo programów wsparcia

W styczniu Narodowe Biuro Statystyczne Chin odnotowało pierwszy od sześciu dekad spadek liczby ludności, co świadczy o szybkim starzeniu się społeczeństwa,

Czynniki takie jak: wysokie koszty opieki nad dziećmi, przeszkody w karierze zawodowej, dyskryminacja ze względu na płeć i niechęć do zawarcia małżeństwa zniechęcają wiele młodych Chinek do posiadania dzieci. Liczba urodzeń jest ściśle powiązana ze wskaźnikiem zawieranych małżeństw, który także spada, a oficjalne regulacje utrudniają samotnym kobietom posiadanie dzieci.

W ciągu ostatnich dwóch lat władze w całych Chinach, zarówno na poziomie krajowym jak i lokalnym, realizują liczne programy społeczne (większy dostęp do placówek czy wsparcie in vitro) i finansowe pobudzające dzietność. Media państwowe często wiążą wzrost populacji z siłą i „odrodzeniem” kraju.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA