fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatXi Jinping "utrwala" swoją pozycję, chce być jak Mao

Xi Jinping „utrwala” swoją pozycję, chce być jak Mao

Komunistyczna Partia Chin przyjęła „historyczną rezolucję”, która ugruntowała pozycję obecnego przywódcy Chin Xi Jinpinga w historii kraju. Dokument, będący podsumowaniem 100-letniej historii partii, odnosi się do jej „kluczowych osiągnięć i kierunków na przyszłość”. Jest to dopiero trzecia tego typu rezolucja partii od czasu jej założenia – pierwsza została przyjęta przez Mao Zedonga w 1945 roku, a druga przez Deng Xiaoping w 1981 roku. Według komentatorów rezolucja oznacza zrównanie „dorobku” Xi z Mao i Dengiem. Xi zapewnił już sobie w praktyce najsilniejszą władzę wśród chińskich przywódców od czasów Mao.

Rezolucja została uchwalona na szóstej sesji plenarnej KPCH, jednym z najważniejszych spotkań politycznych w Chinach. KPCH wyznaczyła wcześniej dwa cele związane ze stuleciem partii, które obchodzono w Państwie Środka w tym roku: aby Chiny stały się „umiarkowanie zamożnym” społeczeństwem do 2021 r., a po drugie, by były „w pełni rozwiniętym, bogatym i potężnym” narodem do 2049 r.

Niektórzy obserwatorzy postrzegają rezolucję jako ostateczne działanie na rzecz odwrócenia dziesięcioleci decentralizacji władzy przez chińskich przywódców, która rozpoczęła się pod rządami Denga i była kontynuowana przez innych przywódców, takich jak Jiang Zemin. To  może być znak, że Chiny mogą wracać do tzw. „kultu jednostki”. Xi w chińskich komunikatach, podobnie jak Mao, nazywany jest często „wielkim sternikiem”.

Czterodniowa sesja za zamkniętymi drzwiami zgromadziła ponad 370 członków 19. Komitetu Centralnego partii – najwyższego kierownictwa kraju. Było to ostatnie ważne spotkanie przywódców partii przed przyszłorocznym zjazdem krajowym, na którym Xi ma ubiegać się o trzecią kadencję prezydenta. W 2018 r. Chiny zniosły dwukadencyjny limit prezydentury, skutecznie pozwalając mu pozostać u władzy do końca życia.

Zarówno Deng, jak i Mao, którzy uchwalili poprzednie uchwały, wykorzystali to jako sposób na zerwanie z przeszłością. Pierwsza rezolucja, przyjęta na plenum partyjnym w 1945 roku, pomogła Mao skonsolidować przywództwo, tak aby miał pełną władzę, gdy ogłosił utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku. Kiedy Deng objął przywództwo w 1978 r., zainicjował drugą rezolucję w 1981 r., w której skrytykował „błędy” Mao podczas rewolucji kulturalnej w latach 1966-1976, która przyniosła miliony ofiar. Deng położył również podwaliny pod reformy gospodarcze w Chinach. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich rezolucji Xi, zamiast tego, stara się podkreślić ciągłość z przeszłością.

Zdaniem wielu komentatorów jednak, polityka może być „zaskakująca”, i pomimo wszystkich dowodów wskazujących na to, że Xi zachowa przywództwo w dającej się przewidzieć przyszłości, wszystko może się zdarzyć. „Elitarna” polityka Chin jest nieprzejrzysta, więc jest wiele rzeczy, o których nie wiemy – podkreślają.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA