fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumXIV Europejski Kongres Gospodarczy: Jak zaplanować przyszłość Europy w cieniu wojny?

XIV Europejski Kongres Gospodarczy: Jak zaplanować przyszłość Europy w cieniu wojny?

Komisarze Unii Europejskiej, europarlamentarzyści, przedstawiciele polskiego rządu, prezesi firm, eksperci i biznesmeni spotkają się na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym (European Economic Congress – EEC) w dniach 25-27 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zaplanowano ponad 150 sesji i debat tematycznych oraz wydarzenia towarzyszące, m.in. Europejskie Forum Młodych Liderów oraz finał Start-up Challenge.

– Już za niecały miesiąc spotkamy się w reprezentatywnym gronie ekspertów, praktyków oraz przedstawicieli europejskiej polityki, by porozmawiać o tym, co jest w tej chwili najważniejsze. Jak odpowiedzieć na największe od dziesięcioleci wyzwanie? W jaki sposób odbudować europejską gospodarkę, zerwane łańcuchy dostaw i zaufanie biznesowe po pandemii i wojnie? To tylko wybrane tematy, które wypełnią trzy dni kongresowych debat – zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. – Zgodnie z dotychczasową formułą Kongresu nie zabraknie tematów związanych z innowacjami, start-upami, rolą młodych liderów w Europie i wielu innych. Zapraszamy do rejestracji i udziału w wydarzeniu – dodaje.

XIV Europejski Kongres Gospodarczy zainauguruje debata pn. „Wojna w Europie. Plan dla Ukrainy”, w trakcie której eksperci omówią skutki wojny w Ukrainie, agresywnej polityki Rosji i zmiany w globalnej architekturze geopolitycznej. Nie zabraknie pytań o wyzwania, przed jakimi stanęła Europa oraz o to, jak racjonalnie i efektywnie wspierać Ukrainę w aspekcie politycznym i militarnym oraz – po zakończeniu wojny – w odbudowie jej gospodarki. Eksperci omówią także negatywne konsekwencje wojny dla gospodarki europejskiej oraz przedstawią pomysły, jak je zminimalizować. Swoją obecność w sesjach plenarnych potwierdzili już m.in. komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC, Simonas Gentvilas, minister środowiska Litwy, Gregory Hands, minister biznesu, energii i strategii przemysłowej Wielkiej Brytanii oraz minister ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Konrad Szymański. Udział w otwarciu Kongresu weźmie Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy w Polsce.

W ramach głównych nurtów tematycznych, które obejmują takie obszary jak: wojna w Europie — plan dla Ukrainy; zielona transformacja i odbudowa gospodarki; globalny handel i geopolityka; digitalizacja; nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie, nie zabraknie najbardziej aktualnych i szeroko dyskutowanych tematów. Prelegenci Kongresu omówią wpływ rosnącej inflacji na biznes, nowe ramy strategii biznesowych obejmujące środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, działania stymulujące do redukcji emisji. W programie szeroko dyskutowane będą zmiany w podejściu do odnawialnych źródeł energii, paneliści zastanowią się czy wodór to paliwo przyszłości oraz jak rozwinie się e-mobilność w miastach i metropoliach. Dokąd zaprowadzi nas sztuczna inteligencja i czy metaverse to nowy wirtualny świat? Cyberbezpieczeństwo, cyberzagrożenia, dezinformacja i cyfrowa transformacja – to aktualne i poruszające wyobraźnię zagadnienia w ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego podzielą się m.in. Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego; Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury; Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju; Rafał Brzoska, prezes InPost; Joanna Burnos, założycielka LEADERIS Institute, członkini rady doradczej, The Alliance Of Her; Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź; Aleš Chmelař, wiceminister spraw zagranicznych Czech; Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna SA, prezes Rady Zarządzającej, Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE); Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom; Przemysław Gdański, prezes Bank BNP Paribas; Władysław Grochowski, prezes Arche; Natalia Hatalska, CEO, założycielka, infuture.institute, autorka bloga, hatalska.com; Dawid Jakubowicz, prezes Ciech; Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Światowego Forum Miejskiego; Jarosław Królewski, CEO, Synerise; Jacek Kujawa, wiceprezes LPP; Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska w latach 2019-2021; Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; Henryk Orfinger, przewodniczący rady nadzorczej, Dr Irena Eris; Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex; Paweł Poszytek, dyrektor generalny, FRSE dyrektor, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności; Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, prorektor ds. współpracy z zagranicą i ESR, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie; Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej; Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland; Sebastian Skuza, sekretarz stanu, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Ministerstwo Finansów; Artur Soboń, sekretarz stanu, Ministerstwo Finansów; Jarosław Sroka, członek Kulczyk Investments; Katarzyna Szymielewicz, współzałożycielka, prezeska, Fundacja Panoptykon; Mourad Taoufiki, Country Manager, Amazon.pl; Tomasz Wolanowski, prezes ABB; Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego; Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Europejski Kongres Gospodarczy to również wydarzenia towarzyszące. Po raz pierwszy w jego ramach odbędzie się Europejskie Forum Młodych. Ideą Forum jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych działaczy młodzieżowych z krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego oraz Polski do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych tematach dla młodych ludzi w całej Europie. W spotkaniu udział weźmie około 150 młodych aktywistów z całej Europy oraz kilkuset studentów regionalnych uczelni i przedsiębiorców, uczestników Kongresu.

W kwietniu już po raz siódmy na scenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego staną uczestnicy konkursu Start-Up Challenge, odbędą się także kolejne edycje konkursów Top Inwestycje Komunalne, Inwestor Bez Granic, swoją kontynuację będzie miał także Ranking Inicjatyw Dekarbonizacyjnych.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP. Debaty będzie można również śledzić w Internecie.

Rejestracja uczestników odbywa się na stronie wydarzenia eecpoland.eu.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.