fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseZ jakimi problemami borykają się dziś polskie firmy?

Z jakimi problemami borykają się dziś polskie firmy?

Szybko rosnące ceny i koszty to główne problemy, z jakimi borykają się polskie przedsiębiorstwa – napisano w „Szybkim monitoringu NBP”.

Kwartalna analiza sytuacji przedsiębiorstw w Polsce wykazała, że po raz kolejny z rzędu sytuacja w sektorze przedsiębiorstw w II kwartale pogorszyła się i była wyraźnie gorsza niż rok wcześniej. Wśród głównych problemów wskazywanych przez firmy wymieniano znowu szybko rosnące ceny i koszty. Prawie co czwarty przedsiębiorca, jako negatywny czynnik, wymienił wojnę na Ukrainie. Dotyczy to głównie firm eksportujących i importujących.

„W II kw. 2022 r. wyraźnie zmniejszyła się natomiast skala problemu związanego z niedopasowaniem stanu zapasów do potrzeb przedsiębiorstw. Obserwowane zmiany wynikają jednak prawdopodobnie z pogarszających się perspektyw popytowych, a nie mniejszej skali napięć w sieciach dostaw” – napisano w „Szybkim monitoringu NBP”. „W II kw. br. także lekko osłabiła się względem poprzedniego kwartału odczuwana przez przedsiębiorstwa niepewność, utrzymując się jednak na poziomie znacznie wyższym niż średnia długookresowa” – dodano w analizie.

Polscy przedsiębiorcy mają też negatywne nastawienie co do przyszłości – zarówno tej bliskiej, jak i dalszej. Prawie 70 proc. firm spodziewa się wyraźnego spowolnienia gospodarczego.

„Przewidywania dotyczące samego popytu są bowiem bardziej korzystne – firmy oczekują niewielkiego wzrostu popytu zagranicznego w horyzoncie najbliższych trzech miesięcy. W perspektywie rocznej przedsiębiorstwa spodziewają się natomiast stagnacji popytu krajowego oraz stabilnego wzrostu popytu zagranicznego” – podkreślono w analizie.

Słabsze prognozy na przyszłość przekładają się na rynek pracy, gdyż coraz mniej firm ma otwarte wakaty i planuje zwiększenie zatrudnienia. Maleje również presja płacowa i dzisiaj nacisk na wzrost wynagrodzeń jest oceniany przez firmy, jako jeden z mniej istotnych problemów towarzyszących inflacji.

Jeśli chodzi o inwestorów, to nastroje lekko się poprawiły, ale pozostają gorsze niż przed rokiem.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA