fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaPodatkiZ końcem czerwca upływa czas na rozliczenie CIT za rok 2022

Z końcem czerwca upływa czas na rozliczenie CIT za rok 2022

Zostały ostatnie tygodnie na przygotowanie i przesłanie do skarbówki wypełnionej deklaracji CIT-8 za 2022 rok. Termin złożenia druku upływa 30 czerwca.

Normalnie przedsiębiorcy składaliby deklarację CIT-8 do końca marca, jeśli ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Jednak MF przedłużyło ten termin o 3 miesiące, stąd ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku jest 30 czerwca 2023 r. Do tego dnia konieczna jest też zapłata należnego CIT, jeśli tak wyjdzie z rozliczenia.

Minister finansów dedykowanym rozporządzeniem wydłużył termin na składanie zeznań podatkowych w CIT za 2022 r. Nowy termin dotyczy wszystkich podatników i obejmuje on:
złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym;
wpłatę podatku należnego wykazanego w zeznaniu albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

O czym pamiętać przygotowując roczny CIT na ostatnią chwilę? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że przygotowanie rocznej deklaracji podatkowej to proces wieloetapowy, złożony i wymagający wielu kalkulacji.

Po pierwsze: dane do deklaracji

Aby roczny CIT był wypełniony prawidłowo trzeba zebrać niezbędne dane, często z kilku źródeł w firmie. Potrzebne do tego mogą być takie dokumenty, jak np. tabela amortyzacji dla celów podatkowych, kalkulacje limitów, dane w zakresie spłat finansowania, obrotówka itd.
Kluczowe jest także ustalenie okresu, za który deklaracja ma być złożona. Czasem może być bowiem konieczne zebranie danych z przełomu roku lub z lat poprzednich, np. w sytuacji, gdy podatnik rozlicza stratę.

Po drugie: ważne obliczenia

Wypełnienie deklaracji rocznej nie sprowadza się tylko i wyłącznie do uzupełnienia deklaracji niezbędnymi danymi. Bardzo ważne jest bowiem przeprowadzenie niezbędnych wyliczeń i pamiętanie o ustawowych limitach czy wyłączeniach, np. w zakresie kosztów uzyskania przychodów, amortyzacji, finansowania dłużnego, wykazywanych ulg podatkowych, przy rozliczaniu strat z lat poprzednich.

Wypełniając deklarację i uwzględniając m.in. te wymienione elementy warto sięgnąć do bieżących przepisów podatkowych lub interpretacji, aby upewnić się, że nasze wyliczenia są prawidłowe. Przepisy podatkowe często są bowiem zmieniane, pojawiają się nowe wytyczne fiskusa, a bywa, że w naszych systemach widnieją nieaktualne limity czy wyłączenia. Ponowna kontrola w tym zakresie pozwoli uniknąć pomyłek.

Przykładowe ostatnie zmiany podatkowe w zakresie CIT w 2022 r. obejmują m.in.:
– inne (łagodniejsze) warunki do korzystania z estońskiego CIT,
– wprowadzenie Polskiej Spółki Holdingowej do ustawy o CIT,
– nowe odliczenia, np. ulga na: robotyzację, IPO, prototyp,
– możliwość korzystania z ulg IP box i B+R,
– zmiany w limicie finansowania dłużnego,
– minimalny podatek dochodowy.
Zmian jest oczywiście więcej i warto sprawdzić, która dotyczy nas.

Po trzecie: sprawdzaj

Po zebraniu niezbędnych danych do deklaracji, trzeba będzie je wprowadzić do druku CIT-8. Warto, by dane wprowadzane do druku były sprawdzone przez dodatkowe osoby w firmie. Pozwoli to uniknąć ewentualnych błędów. Również w sytuacji, gdy przy wypełnianiu CIT korzystamy z programów, które automatycznie eksportują dane do deklaracji, należy je jeszcze raz zweryfikować. Czasem nasz system może mieć np. inne znaki, które spowodują nieprawidłowe automatyczne przeniesienie danych do CIT. Ponowna kontrola pozwoli to zweryfikować i poprawić, jeśli nieprawidłowości się pojawią.

Po czwarte: pamiętaj o terminie

I na koniec – warto pamiętać o terminowym złożeniu CIT za 2022 rok. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi lub wykaże błędne dane w deklaracji, organ podatkowy może doszacować dochód wraz z odsetkami. Do tego mogą dojść jeszcze sankcje wynikające z Kodeksu karnego skarbowego.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Zakup okularów nie jest związany z przychodem firmy

Przedsiębiorcy, którzy próbują zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych są na przegranej pozycji. Fiskus nie pozwala na ujęcie tego typu wydatków w kosztach twierdząc, że mają one charakter prywatny.
8 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zakup okularów nie jest związany z przychodem firmy

Przedsiębiorcy, którzy próbują zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych są na przegranej pozycji. Fiskus nie pozwala na ujęcie tego typu wydatków w kosztach twierdząc, że mają one charakter prywatny.
8 MIN CZYTANIA

Przy estońskim CIT kluczowy jest sposób wykorzystania aut służbowych

Podatnik musi płacić ryczałt z tytułu ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością w tych miesiącach, w których auta firmowe są wykorzystywane również na cele prywatne. Gdy samochód w danym miesiącu jest wykorzystywany wyłącznie w prowadzonej działalności ukryty zysk ani wydatki niezwiązane z biznesem z tego tytułu nie powstaną.
4 MIN CZYTANIA

Integracja współpracowników i członków rad nadzorczych poza kosztami

Firma, która organizuje spotkania integracyjne dla pracowników, współpracowników i członków rady nadzorczej musi pamiętać, że kwoty poniesione na dwie ostatnie grupy nie będą mogły być ujęte w kosztach uzyskania przychodów. Fiskus nie zmienia zdania w tym zakresie.
8 MIN CZYTANIA