Normalnie przedsiębiorcy składaliby deklarację CIT-8 do końca marca, jeśli ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Jednak MF przedłużyło ten termin o 3 miesiące, stąd ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku jest 30 czerwca 2023 r. Do tego dnia konieczna jest też zapłata należnego CIT, jeśli tak wyjdzie z rozliczenia.
Minister finansów dedykowanym rozporządzeniem wydłużył termin na składanie zeznań podatkowych w CIT za 2022 r. Nowy termin dotyczy wszystkich podatników i obejmuje on:
– złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym;
– wpłatę podatku należnego wykazanego w zeznaniu albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
O czym pamiętać przygotowując roczny CIT na ostatnią chwilę? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że przygotowanie rocznej deklaracji podatkowej to proces wieloetapowy, złożony i wymagający wielu kalkulacji.
Po pierwsze: dane do deklaracji
Aby roczny CIT był wypełniony prawidłowo trzeba zebrać niezbędne dane, często z kilku źródeł w firmie. Potrzebne do tego mogą być takie dokumenty, jak np. tabela amortyzacji dla celów podatkowych, kalkulacje limitów, dane w zakresie spłat finansowania, obrotówka itd.
Kluczowe jest także ustalenie okresu, za który deklaracja ma być złożona. Czasem może być bowiem konieczne zebranie danych z przełomu roku lub z lat poprzednich, np. w sytuacji, gdy podatnik rozlicza stratę.
Po drugie: ważne obliczenia
Wypełnienie deklaracji rocznej nie sprowadza się tylko i wyłącznie do uzupełnienia deklaracji niezbędnymi danymi. Bardzo ważne jest bowiem przeprowadzenie niezbędnych wyliczeń i pamiętanie o ustawowych limitach czy wyłączeniach, np. w zakresie kosztów uzyskania przychodów, amortyzacji, finansowania dłużnego, wykazywanych ulg podatkowych, przy rozliczaniu strat z lat poprzednich.
Wypełniając deklarację i uwzględniając m.in. te wymienione elementy warto sięgnąć do bieżących przepisów podatkowych lub interpretacji, aby upewnić się, że nasze wyliczenia są prawidłowe. Przepisy podatkowe często są bowiem zmieniane, pojawiają się nowe wytyczne fiskusa, a bywa, że w naszych systemach widnieją nieaktualne limity czy wyłączenia. Ponowna kontrola w tym zakresie pozwoli uniknąć pomyłek.
Przykładowe ostatnie zmiany podatkowe w zakresie CIT w 2022 r. obejmują m.in.:
– inne (łagodniejsze) warunki do korzystania z estońskiego CIT,
– wprowadzenie Polskiej Spółki Holdingowej do ustawy o CIT,
– nowe odliczenia, np. ulga na: robotyzację, IPO, prototyp,
– możliwość korzystania z ulg IP box i B+R,
– zmiany w limicie finansowania dłużnego,
– minimalny podatek dochodowy.
Zmian jest oczywiście więcej i warto sprawdzić, która dotyczy nas.
Po trzecie: sprawdzaj
Po zebraniu niezbędnych danych do deklaracji, trzeba będzie je wprowadzić do druku CIT-8. Warto, by dane wprowadzane do druku były sprawdzone przez dodatkowe osoby w firmie. Pozwoli to uniknąć ewentualnych błędów. Również w sytuacji, gdy przy wypełnianiu CIT korzystamy z programów, które automatycznie eksportują dane do deklaracji, należy je jeszcze raz zweryfikować. Czasem nasz system może mieć np. inne znaki, które spowodują nieprawidłowe automatyczne przeniesienie danych do CIT. Ponowna kontrola pozwoli to zweryfikować i poprawić, jeśli nieprawidłowości się pojawią.
Po czwarte: pamiętaj o terminie
I na koniec – warto pamiętać o terminowym złożeniu CIT za 2022 rok. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi lub wykaże błędne dane w deklaracji, organ podatkowy może doszacować dochód wraz z odsetkami. Do tego mogą dojść jeszcze sankcje wynikające z Kodeksu karnego skarbowego.