fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaPodatkiZ końcem czerwca upływa czas na rozliczenie CIT za rok 2022

Z końcem czerwca upływa czas na rozliczenie CIT za rok 2022

Zostały ostatnie tygodnie na przygotowanie i przesłanie do skarbówki wypełnionej deklaracji CIT-8 za 2022 rok. Termin złożenia druku upływa 30 czerwca.

Normalnie przedsiębiorcy składaliby deklarację CIT-8 do końca marca, jeśli ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Jednak MF przedłużyło ten termin o 3 miesiące, stąd ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku jest 30 czerwca 2023 r. Do tego dnia konieczna jest też zapłata należnego CIT, jeśli tak wyjdzie z rozliczenia.

Minister finansów dedykowanym rozporządzeniem wydłużył termin na składanie zeznań podatkowych w CIT za 2022 r. Nowy termin dotyczy wszystkich podatników i obejmuje on:
złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym;
wpłatę podatku należnego wykazanego w zeznaniu albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

O czym pamiętać przygotowując roczny CIT na ostatnią chwilę? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że przygotowanie rocznej deklaracji podatkowej to proces wieloetapowy, złożony i wymagający wielu kalkulacji.

Po pierwsze: dane do deklaracji

Aby roczny CIT był wypełniony prawidłowo trzeba zebrać niezbędne dane, często z kilku źródeł w firmie. Potrzebne do tego mogą być takie dokumenty, jak np. tabela amortyzacji dla celów podatkowych, kalkulacje limitów, dane w zakresie spłat finansowania, obrotówka itd.
Kluczowe jest także ustalenie okresu, za który deklaracja ma być złożona. Czasem może być bowiem konieczne zebranie danych z przełomu roku lub z lat poprzednich, np. w sytuacji, gdy podatnik rozlicza stratę.

Po drugie: ważne obliczenia

Wypełnienie deklaracji rocznej nie sprowadza się tylko i wyłącznie do uzupełnienia deklaracji niezbędnymi danymi. Bardzo ważne jest bowiem przeprowadzenie niezbędnych wyliczeń i pamiętanie o ustawowych limitach czy wyłączeniach, np. w zakresie kosztów uzyskania przychodów, amortyzacji, finansowania dłużnego, wykazywanych ulg podatkowych, przy rozliczaniu strat z lat poprzednich.

Wypełniając deklarację i uwzględniając m.in. te wymienione elementy warto sięgnąć do bieżących przepisów podatkowych lub interpretacji, aby upewnić się, że nasze wyliczenia są prawidłowe. Przepisy podatkowe często są bowiem zmieniane, pojawiają się nowe wytyczne fiskusa, a bywa, że w naszych systemach widnieją nieaktualne limity czy wyłączenia. Ponowna kontrola w tym zakresie pozwoli uniknąć pomyłek.

Przykładowe ostatnie zmiany podatkowe w zakresie CIT w 2022 r. obejmują m.in.:
– inne (łagodniejsze) warunki do korzystania z estońskiego CIT,
– wprowadzenie Polskiej Spółki Holdingowej do ustawy o CIT,
– nowe odliczenia, np. ulga na: robotyzację, IPO, prototyp,
– możliwość korzystania z ulg IP box i B+R,
– zmiany w limicie finansowania dłużnego,
– minimalny podatek dochodowy.
Zmian jest oczywiście więcej i warto sprawdzić, która dotyczy nas.

Po trzecie: sprawdzaj

Po zebraniu niezbędnych danych do deklaracji, trzeba będzie je wprowadzić do druku CIT-8. Warto, by dane wprowadzane do druku były sprawdzone przez dodatkowe osoby w firmie. Pozwoli to uniknąć ewentualnych błędów. Również w sytuacji, gdy przy wypełnianiu CIT korzystamy z programów, które automatycznie eksportują dane do deklaracji, należy je jeszcze raz zweryfikować. Czasem nasz system może mieć np. inne znaki, które spowodują nieprawidłowe automatyczne przeniesienie danych do CIT. Ponowna kontrola pozwoli to zweryfikować i poprawić, jeśli nieprawidłowości się pojawią.

Po czwarte: pamiętaj o terminie

I na koniec – warto pamiętać o terminowym złożeniu CIT za 2022 rok. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi lub wykaże błędne dane w deklaracji, organ podatkowy może doszacować dochód wraz z odsetkami. Do tego mogą dojść jeszcze sankcje wynikające z Kodeksu karnego skarbowego.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA