fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatZ Rosji wypłynął kapitał o wartości setek miliardów dolarów

Z Rosji wypłynął kapitał o wartości setek miliardów dolarów

Rozpoczęcie wojny na Ukrainie było momentem początku zjawiska masowego wyprowadzania pieniędzy z Rosji do innych państw, które nabrało rekordowych rozmiarów.

Równowartość setek miliardów dolarów wyprowadzono z Federacji Rosyjskiej w ostatnich miesiącach. Zjawisko to miało miejsce mimo międzynarodowych sankcji oraz ograniczeń finansowych nałożonych na rosyjskie podmioty w konsekwencji wojny.

Potężne kwoty opuściły Rosję

Dane na temat kwot, które wypłynęły z Rosji opublikowało Centrum Analiz i Prognoz Makroekonomicznych (CMASF) oraz rosyjski Bank Centralny. Zgodnie z nimi od lutego 2022 roku do czerwca 2023 wyprowadzono z kraju równowartość 253 miliardów dolarów.

W 2022 roku pobito rekordy

Tylko w samym 2022 roku z Rosji wyprowadzono 239 miliardów dolarów, czyli 13 proc. wartości krajowego PKB. Oznacza to czterokrotny wzrost wobec kwot, które opuściły państwo Władimira Putina rok wcześniej. Są to pieniądze znacznie większe od tych, które wypłynęły za granicę w poprzednich falach masowej wysyłki kapitału z tego kraju. Miały one miejsce w 2008 roku (podczas globalnego kryzysu finansowego) oraz w 2014 roku (po aneksji Krymu).

Na kwotę tę składają się zarówno przelewy wykonywane przez osoby fizyczne, jak i również transfery realizowane przez przedsiębiorstwa.

moscowtimes.ru

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA