fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaKrajZ ziemi śląskiej na podbój rynku samochodów elektrycznych

Z ziemi śląskiej na podbój rynku samochodów elektrycznych

Spółka ElectroMobility Poland SA kupiła działkę w Jaworznie, na której powstanie zakład mający produkować polskie samochody elektryczne marki Izera.

ElectroMobility Poland SA nabyła działkę o powierzchni 117 ha za kwotę 128 milionów złotych. Jest ona zlokalizowana w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym (JOG) znajdującym się w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE).  

Jeszcze tylko decyzja komisji i ruszają z budową

Będzie to pierwsza inwestycja w jaworznickim obszarze. W najbliższych tygodniach zgodę na przejęcie działki ma wydać sejmowa Komisja Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. 

Po formalizacji transakcji ElectroMobility może ubiegać się o pozwolenie na budowę fabryki, w której ruszą linie produkcyjne Izery. Start inwestycji na nabytej działce zaplanowany jest na początek przyszłego roku. 

Jaworzno miejscem lepszym niż inne

Docelowo powstanie tam nowoczesny i zautomatyzowany zakład, podzielony na kilka części: spawalnię, lakiernię i linię montażową. Finalnie zajmie on powierzchnię 250 tysięcy metrów kwadratowych, a jego zdolność produkcyjna wyniesie 240 tysięcy samochodów rocznie. 

Zlokalizowanie fabryki w Jaworznie zostało podyktowane faktem bliskości innych zakładów mogących dostarczyć komponenty, doskonałą infrastrukturą oraz dostępnością dużej liczby wykwalifikowanych pracowników. 

electromobilitypoland.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA