fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajZ ziemi śląskiej na podbój rynku samochodów elektrycznych

Z ziemi śląskiej na podbój rynku samochodów elektrycznych

Spółka ElectroMobility Poland SA kupiła działkę w Jaworznie, na której powstanie zakład mający produkować polskie samochody elektryczne marki Izera.

ElectroMobility Poland SA nabyła działkę o powierzchni 117 ha za kwotę 128 milionów złotych. Jest ona zlokalizowana w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym (JOG) znajdującym się w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE).  

Jeszcze tylko decyzja komisji i ruszają z budową

Będzie to pierwsza inwestycja w jaworznickim obszarze. W najbliższych tygodniach zgodę na przejęcie działki ma wydać sejmowa Komisja Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. 

Po formalizacji transakcji ElectroMobility może ubiegać się o pozwolenie na budowę fabryki, w której ruszą linie produkcyjne Izery. Start inwestycji na nabytej działce zaplanowany jest na początek przyszłego roku. 

Jaworzno miejscem lepszym niż inne

Docelowo powstanie tam nowoczesny i zautomatyzowany zakład, podzielony na kilka części: spawalnię, lakiernię i linię montażową. Finalnie zajmie on powierzchnię 250 tysięcy metrów kwadratowych, a jego zdolność produkcyjna wyniesie 240 tysięcy samochodów rocznie. 

Zlokalizowanie fabryki w Jaworznie zostało podyktowane faktem bliskości innych zakładów mogących dostarczyć komponenty, doskonałą infrastrukturą oraz dostępnością dużej liczby wykwalifikowanych pracowników. 

electromobilitypoland.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA