Automatyzacja pracy jest procesem, który zrewolucjonizuje w najbliższych latach rzeczywistość większości przedsiębiorstw.

Na postępującą robotyzację zwraca uwagę Cathie Wood, dyrektor firmy ARK Investment zajmującąa się zarządzaniem inwestycjami w nowoczesne technologie. Zwraca ona uwagę, że obecnie w Amazonie liczba używanych robotów stanowi jedną trzecią liczby wszystkich pracowników. Jej zdaniem do 2030 roku będzie w tej firmie już więcej robotów od zatrudnionych osób.

Cathie Wood twierdzi, że era gwałtownego rozwoju robotyki i sztucznej inteligencji dopiero się zaczyna. Kluczowy jest tu zarówno postęp w rozwoju odpowiednich technologii, jak i spadające koszty ich wykonania. Produkcja kolejnych robotów korzysta z efektu skali prowadzącego do spadku ceny wykonania pojedynczej maszyny.

ARK Investment jest funduszem inwestującym w przedsiębiorstwa zajmujące się m.in. sztuczną inteligencją, robotyką, pojazdami elektrycznymi, magazynowaniem energii czy technologią blockchain. W latach 2014-2021 notował średni roczny zwrot z inwestycji na poziomie 39 proc., co stanowiło trzykrotność średniej zwrotów osiąganych przez 500 największych firm notowanych na nowojorskiej giełdzie.

cnbc.com

Poprzedni artykuł„Produkt polski” – czy znasz ten znak?
Następny artykułZłote czasy koncernów paliwowych. Jeden z nich zarobił w 2022 roku najwięcej od… 114 lat!