fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaKrajZa co Polacy najbardziej lubią swoją pracę?

Za co Polacy najbardziej lubią swoją pracę?

Ciekawy zakres obowiązków jest zdecydowanie największym powodem zadowolenia polskich pracowników ze swojej pracy.

Z raportu Manpower Group „Nastroje polskiego rynku pracy – perspektywa kandydatów” dowiadujemy się, że dokładnie 51 proc. Polaków cieszy się z ciekawego zakresu obowiązków zawodowych, a 41 proc. ceni sobie w miejscu pracy ludzi, z którymi przyszło im współpracować. Polscy pracownicy lubią swoją pracę, bo mają możliwość uczestniczenia w kursach i szkoleniach (34 proc.). Mniej więcej co trzeci pracownik ceni sobie też możliwość pracy w modelu hybrydowym, a dla 29 proc. istotna jest współpraca z szefem, który docenia ich pracę.

W przyciągnięciu i utrzymaniu w organizacji talentów kluczową rolę odgrywa oferowany zakres obowiązków. Ważne jest, by obszar odpowiedzialności na stanowisku był ciekawy i rozwojowy dla pracownika. Dobrze zmapowane przez managera mocne strony oraz obszary do rozszerzenia czy wzmacniania umiejętności, a także pakiet szkoleń wpływają na poziom satysfakcji z pracy. Talenty mające przestrzeń na podnoszenie kompetencji, doceniane przez pracodawcę są bardziej zaangażowane. Zmniejsza się w ich przypadku także ryzyko rotacji

– powiedziała Katarzyna Pączkowska, ekspertka rynku pracy i dyrektor ds. zatrudnienia stałego w Manpower.

Dzisiaj 43 proc. Polaków jest spokojnych o swoje stanowisko, a 33 proc. nie ma obaw co do przyszłości w firmie. Ze względu na obecną sytuację gospodarczą 16 proc. ankietowanych nie czuje się w organizacji tak dobrze jak dotychczas, natomiast na duże obawy związane ze stabilnością zatrudnienia wskazuje 8 proc. zatrudnionych osób. Głównymi powodami niepokoju polskich pracowników jest brak umowy o pracę na czas nieokreślony, ale też niepewność ze względu na brak realizacji celów oraz budżetów i brak bezpieczeństwa finansowego.

Jeśli chodzi o obszar ESG, czyli działania związane z obszarem ludzkim i społecznym doskonalącymi zarządzanie organizacją, polscy pracownicy często wskazują na dbałość pracodawców o work-life balance u pracowników (71 proc.) oraz ich rozwój (69 proc.). Aspekt społeczny, czyli podtrzymywanie dobrych relacji z klientami, pracownikami i dostawcami, jest ważny dla 40 proc. ankietowanych, a 34 proc. za istotne uważa działanie przeciw dyskryminacji w miejscu pracy. Tylko co czwarty respondent wskazał tu na aktywności związane z ochroną środowiska.

Aktualnie 52 proc. polskich pracowników nie zauważa w swojej branży zmian związanych z automatyzacją procesów i wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji, ale 48 proc. odczuwa wpływ nowych technologii na ich pracę i bierze pod uwagę konieczność przebranżowienia w przyszłości.

Źródło: Manpower Group
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA