fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajZa co Polacy najbardziej lubią swoją pracę?

Za co Polacy najbardziej lubią swoją pracę?

Ciekawy zakres obowiązków jest zdecydowanie największym powodem zadowolenia polskich pracowników ze swojej pracy.

Z raportu Manpower Group „Nastroje polskiego rynku pracy – perspektywa kandydatów” dowiadujemy się, że dokładnie 51 proc. Polaków cieszy się z ciekawego zakresu obowiązków zawodowych, a 41 proc. ceni sobie w miejscu pracy ludzi, z którymi przyszło im współpracować. Polscy pracownicy lubią swoją pracę, bo mają możliwość uczestniczenia w kursach i szkoleniach (34 proc.). Mniej więcej co trzeci pracownik ceni sobie też możliwość pracy w modelu hybrydowym, a dla 29 proc. istotna jest współpraca z szefem, który docenia ich pracę.

W przyciągnięciu i utrzymaniu w organizacji talentów kluczową rolę odgrywa oferowany zakres obowiązków. Ważne jest, by obszar odpowiedzialności na stanowisku był ciekawy i rozwojowy dla pracownika. Dobrze zmapowane przez managera mocne strony oraz obszary do rozszerzenia czy wzmacniania umiejętności, a także pakiet szkoleń wpływają na poziom satysfakcji z pracy. Talenty mające przestrzeń na podnoszenie kompetencji, doceniane przez pracodawcę są bardziej zaangażowane. Zmniejsza się w ich przypadku także ryzyko rotacji

– powiedziała Katarzyna Pączkowska, ekspertka rynku pracy i dyrektor ds. zatrudnienia stałego w Manpower.

Dzisiaj 43 proc. Polaków jest spokojnych o swoje stanowisko, a 33 proc. nie ma obaw co do przyszłości w firmie. Ze względu na obecną sytuację gospodarczą 16 proc. ankietowanych nie czuje się w organizacji tak dobrze jak dotychczas, natomiast na duże obawy związane ze stabilnością zatrudnienia wskazuje 8 proc. zatrudnionych osób. Głównymi powodami niepokoju polskich pracowników jest brak umowy o pracę na czas nieokreślony, ale też niepewność ze względu na brak realizacji celów oraz budżetów i brak bezpieczeństwa finansowego.

Jeśli chodzi o obszar ESG, czyli działania związane z obszarem ludzkim i społecznym doskonalącymi zarządzanie organizacją, polscy pracownicy często wskazują na dbałość pracodawców o work-life balance u pracowników (71 proc.) oraz ich rozwój (69 proc.). Aspekt społeczny, czyli podtrzymywanie dobrych relacji z klientami, pracownikami i dostawcami, jest ważny dla 40 proc. ankietowanych, a 34 proc. za istotne uważa działanie przeciw dyskryminacji w miejscu pracy. Tylko co czwarty respondent wskazał tu na aktywności związane z ochroną środowiska.

Aktualnie 52 proc. polskich pracowników nie zauważa w swojej branży zmian związanych z automatyzacją procesów i wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji, ale 48 proc. odczuwa wpływ nowych technologii na ich pracę i bierze pod uwagę konieczność przebranżowienia w przyszłości.

Źródło: Manpower Group
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA