fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseZa tydzień kolejny rekord stóp procentowych?

Za tydzień kolejny rekord stóp procentowych?

Już 5 maja odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które najprawdopodobniej znowu zakończy się podwyżką stóp procentowych.

Dzisiaj stopy procentowe wynoszą 4,5 proc. i są najwyższe od listopada 2012 r. Ostatnia podwyżka stóp nastąpiła natomiast kilka tygodni temu, kiedy to stopy podskoczyły o 100 punktów bazowych.

Członek RPP Cezary Kochalski w środowej rozmowie z Parkietem mówił, że kolejna podwyżka stóp procentowych o 100 pb jest jak najbardziej możliwa.

— Nie będę niczego zapowiadał ani wykluczał. Jak już wspomniałem, widzę przestrzeń do podwyżek stóp procentowych, także i dlatego, że koniunktura w polskiej gospodarce jest dobra, a przemysł nadal rośnie w szybkim tempie. Ale wskazana jest także pewna ostrożność, gdyż nie możemy przewidzieć, jak w dłuższym okresie zareagują gospodarki na wojnę w Ukrainie — powiedział Cezary Kochalski.

Ekspert podkreśla, że duży wpływ na inflację będą miały trwająca agresja Rosji na Ukrainę, ale też wyjątkowo rozgrzany rynek pracy w Polsce, na którym jest dużo wakatów, a w sektorze przedsiębiorstw podwyżki wynagrodzeń rzędu kilkunastu procent.

Jeśli chodzi o przerwanie cyklu podwyżek stóp ekonomista uważa, że można się na to zdecydować, jeśli powstanie przekonanie, że inflacja w średnim okresie wróci do celu.

PAP Biznes

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA