fbpx
czwartek, 12 września, 2024
Strona głównaŚwiatZa tydzień przestawiamy zegarki. Ale właściwie dlaczego mamy jeszcze czas letni i...

Za tydzień przestawiamy zegarki. Ale właściwie dlaczego mamy jeszcze czas letni i zimowy?

Mimo tego, że od lat na forum Unii Europejskiej trwa debata na temat rezygnacji z konieczności zmiany czasu, brukselska biurokracja nie potrafi poradzić sobie z tym tematem.

W nocy z 28 na 29 października, o godzinie 3 nasze zegarki powinny zostać przestawione na godzinę 2. Zasady zmiany czasu na letni i zimowy zostały uregulowane dyrektywą 2000/84/WE z 2001 roku. Mówi ona o konieczności zmiany czasu w ostatnią niedzielę października i marca. 

Obywatele są za ujednoliceniem czasu

Już kilka lat temu Unia Europejska zapowiedziała zajęcie się tą kwestią i ujednolicenie czasu we wszystkich państwach członkowskich. Chociaż konieczność zmiany czasu dwa razy do roku jest powszechnie uznawana za uciążliwy obowiązek mający negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie, to do tej pory nie podjęto w tej sprawie żadnych rozstrzygnięć. 

W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła w tej sprawie publiczne konsultacje, które cieszyły się potężną popularnością. Wzięło w nich udział rekordowe 4,6 mln osób, z czego 84 proc. opowiedziało się za likwidacją dotychczasowego systemu, w którym dwa razy w roku należy przestawiać zegarki. 

Nie widać szybkiego rozwiązania

Rok później do stanowiska większości mieszkańców Unii przychylił się Parlament Europejski, który wyznaczył termin realizacji ich postulatu na rok 2021. Sprawa trafiła do Rady Unii Europejskiej, gdzie tkwi do dziś i nie wskazano jeszcze ostatecznego terminu wejścia w życie nowych rozwiązań ani też ich finalnego kształtu. 

W październiku 2021 roku polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało informację, w której stwierdza, iż otrzymało od Komisji Europejskiej zalecenie, zgodnie z którym zmiany czasu będą kontynuowane co najmniej do 2026 roku. 

W lutym 2023 roku duńska eurodeputowana Pernille Weiss skierowała do Rady pytanie o obecny status kwestii zmiany czasu. W odpowiedzi odesłano ją do stanowiska Rady z… początku 2021 roku, gdzie była mowa o tym, że ta instytucja nie jest w stanie podać kształtu ostatecznych decyzji ani terminu ich wdrożenia. 

thelocal.com, gov.pl, transport.ec.europa.eu, europarl.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA