fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatZa tydzień przestawiamy zegarki. Ale właściwie dlaczego mamy jeszcze czas letni i...

Za tydzień przestawiamy zegarki. Ale właściwie dlaczego mamy jeszcze czas letni i zimowy?

Mimo tego, że od lat na forum Unii Europejskiej trwa debata na temat rezygnacji z konieczności zmiany czasu, brukselska biurokracja nie potrafi poradzić sobie z tym tematem.

W nocy z 28 na 29 października, o godzinie 3 nasze zegarki powinny zostać przestawione na godzinę 2. Zasady zmiany czasu na letni i zimowy zostały uregulowane dyrektywą 2000/84/WE z 2001 roku. Mówi ona o konieczności zmiany czasu w ostatnią niedzielę października i marca. 

Obywatele są za ujednoliceniem czasu

Już kilka lat temu Unia Europejska zapowiedziała zajęcie się tą kwestią i ujednolicenie czasu we wszystkich państwach członkowskich. Chociaż konieczność zmiany czasu dwa razy do roku jest powszechnie uznawana za uciążliwy obowiązek mający negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie, to do tej pory nie podjęto w tej sprawie żadnych rozstrzygnięć. 

W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła w tej sprawie publiczne konsultacje, które cieszyły się potężną popularnością. Wzięło w nich udział rekordowe 4,6 mln osób, z czego 84 proc. opowiedziało się za likwidacją dotychczasowego systemu, w którym dwa razy w roku należy przestawiać zegarki. 

Nie widać szybkiego rozwiązania

Rok później do stanowiska większości mieszkańców Unii przychylił się Parlament Europejski, który wyznaczył termin realizacji ich postulatu na rok 2021. Sprawa trafiła do Rady Unii Europejskiej, gdzie tkwi do dziś i nie wskazano jeszcze ostatecznego terminu wejścia w życie nowych rozwiązań ani też ich finalnego kształtu. 

W październiku 2021 roku polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało informację, w której stwierdza, iż otrzymało od Komisji Europejskiej zalecenie, zgodnie z którym zmiany czasu będą kontynuowane co najmniej do 2026 roku. 

W lutym 2023 roku duńska eurodeputowana Pernille Weiss skierowała do Rady pytanie o obecny status kwestii zmiany czasu. W odpowiedzi odesłano ją do stanowiska Rady z… początku 2021 roku, gdzie była mowa o tym, że ta instytucja nie jest w stanie podać kształtu ostatecznych decyzji ani terminu ich wdrożenia. 

thelocal.com, gov.pl, transport.ec.europa.eu, europarl.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA