W nocy z 28 na 29 października, o godzinie 3 nasze zegarki powinny zostać przestawione na godzinę 2. Zasady zmiany czasu na letni i zimowy zostały uregulowane dyrektywą 2000/84/WE z 2001 roku. Mówi ona o konieczności zmiany czasu w ostatnią niedzielę października i marca.
Obywatele są za ujednoliceniem czasu
Już kilka lat temu Unia Europejska zapowiedziała zajęcie się tą kwestią i ujednolicenie czasu we wszystkich państwach członkowskich. Chociaż konieczność zmiany czasu dwa razy do roku jest powszechnie uznawana za uciążliwy obowiązek mający negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie, to do tej pory nie podjęto w tej sprawie żadnych rozstrzygnięć.
W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła w tej sprawie publiczne konsultacje, które cieszyły się potężną popularnością. Wzięło w nich udział rekordowe 4,6 mln osób, z czego 84 proc. opowiedziało się za likwidacją dotychczasowego systemu, w którym dwa razy w roku należy przestawiać zegarki.
Nie widać szybkiego rozwiązania
Rok później do stanowiska większości mieszkańców Unii przychylił się Parlament Europejski, który wyznaczył termin realizacji ich postulatu na rok 2021. Sprawa trafiła do Rady Unii Europejskiej, gdzie tkwi do dziś i nie wskazano jeszcze ostatecznego terminu wejścia w życie nowych rozwiązań ani też ich finalnego kształtu.
W październiku 2021 roku polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało informację, w której stwierdza, iż otrzymało od Komisji Europejskiej zalecenie, zgodnie z którym zmiany czasu będą kontynuowane co najmniej do 2026 roku.
W lutym 2023 roku duńska eurodeputowana Pernille Weiss skierowała do Rady pytanie o obecny status kwestii zmiany czasu. W odpowiedzi odesłano ją do stanowiska Rady z… początku 2021 roku, gdzie była mowa o tym, że ta instytucja nie jest w stanie podać kształtu ostatecznych decyzji ani terminu ich wdrożenia.
thelocal.com, gov.pl, transport.ec.europa.eu, europarl.europa.eu