fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaEkologiaZa unijny system ETS2 zapłacą najubożsi Polacy

Za unijny system ETS2 zapłacą najubożsi Polacy

Wprowadzenie w Unii Europejskiej ETS2, czyli objęcie system handlu emisjami CO2 ogrzewania budynków mieszkalnych i transportu prywatnego mocno odbije się na kieszeniach Polaków.

Jeden z ekonomistów Warsaw Enterprise Institute przygotował raport „Zapłacą najubożsi”, z którego wynika, że planowane na 2029 rok rozszerzenie poza przemysł europejskiego systemu handlu emisjami CO2 na budynki mieszkalne i transport prywatny będzie kosztowało przeciętne polskie gospodarstwo domowe około 1500 złotych rocznie. W najczarniejszym scenariuszu koszt ten może być ponad czterokrotnie wyższy.

ETS2 czyli wysokie koszty unijnej polityki klimatycznej

Ekonomista Marek Lachowicz, którzy przygotował omawiany raport, wytłumaczył, że nowy system będzie podobny strukturą do starego systemu ETS, przez co będzie sprzyjał spekulacjom. Ekspert wskazuje na brak darmowych uprawnień i możliwość handlowania uprawnieniami tylko za pośrednictwem aukcji.

Jeżeli przyjąć, że „soft cap” (delikatna obrona poziomu 45 euro) na cenę, jaki zaproponowała KE, odniesie spodziewany efekt, wówczas koszt nowego systemu wyniesie na statystyczne polskie gospodarstwo ok. 1560 zł w 2030 r. Jeżeli uwolnienie dodatkowej puli uprawnień nie powstrzyma inwestorów (np. gdyby dysponowali oni odpowiednio dużymi środkami), wówczas koszt ten wzrośnie do 7100 zł w 2030 r.

– wyliczył Marek Lachowicz w raporcie.

Ekonomista dodał, że po zsumowaniu kosztów cała polska gospodarka będzie musiała się liczyć z rocznymi wydatkami od 21,2 mld zł (w optymistycznym scenariuszu) do aż 96,5 mld zł w scenariuszu pesymistycznym. Najbardziej odbije się to na budżetach najuboższych Polaków, którzy żyją na wsi i czerpią energię oraz ciepło z sieci. To właśnie ta grupa poniesie największe koszty.

Polska będzie stratna na ETS2

Marek Lachowicz tłumaczy, że teoretycznie negatywne następstwa unijnej polityki klimatycznej mają być łagodzone przez środki wypłacane z funduszu bezpieczeństwa klimatycznego (Climate Security Fund). Według unijnych szacunków Polska ma otrzymać z CSF ok. 17 proc. wszystkich środków, co przelicza się na niespełna 70 mld zł. Z uwagi na fakt, że roczny koszt ETS2 dla Polski jest szacowany w najlepszym wariancie na 21 mld zł rocznie, a do tego należy doliczyć wydatki przedsiębiorstw na dostosowanie do nowych wymogów, to według ekonomisty Polska już po trzech latach od wprowadzenia systemu będzie stratna, nawet jeśli wypłaty z CSF będą się odbywały płynnie.

Źródło: WEI
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko opłacie opakowaniowej i końcu jednorazowego plastiku

Politycy Konfederacji podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę, że aktualnie podatek od plastiku pobierany przez UE kosztuje Polaków ok. 2 mld zł rocznie, a nowy zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek to kolejny 1 mld zł straty.
3 MIN CZYTANIA

Producenci będą płacić za zaśmiecanie miast?

Koszty oczyszczania terenów publicznych z plastikowego śmiecia będą mieli pokrywać sami jego wytwórcy – do projektu nowego rozporządzenia w tej sprawie dotarł portal ecoekonomia.pl. Coraz większe zanieczyszczenie plastikiem jest niewątpliwie narastającym problemem. Sposób jego rozwiązania nasuwa jednak zasadnicze wątpliwości.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA