fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaEkologiaZa unijny system ETS2 zapłacą najubożsi Polacy

Za unijny system ETS2 zapłacą najubożsi Polacy

Wprowadzenie w Unii Europejskiej ETS2, czyli objęcie system handlu emisjami CO2 ogrzewania budynków mieszkalnych i transportu prywatnego mocno odbije się na kieszeniach Polaków.

Jeden z ekonomistów Warsaw Enterprise Institute przygotował raport „Zapłacą najubożsi”, z którego wynika, że planowane na 2029 rok rozszerzenie poza przemysł europejskiego systemu handlu emisjami CO2 na budynki mieszkalne i transport prywatny będzie kosztowało przeciętne polskie gospodarstwo domowe około 1500 złotych rocznie. W najczarniejszym scenariuszu koszt ten może być ponad czterokrotnie wyższy.

ETS2 czyli wysokie koszty unijnej polityki klimatycznej

Ekonomista Marek Lachowicz, którzy przygotował omawiany raport, wytłumaczył, że nowy system będzie podobny strukturą do starego systemu ETS, przez co będzie sprzyjał spekulacjom. Ekspert wskazuje na brak darmowych uprawnień i możliwość handlowania uprawnieniami tylko za pośrednictwem aukcji.

Jeżeli przyjąć, że „soft cap” (delikatna obrona poziomu 45 euro) na cenę, jaki zaproponowała KE, odniesie spodziewany efekt, wówczas koszt nowego systemu wyniesie na statystyczne polskie gospodarstwo ok. 1560 zł w 2030 r. Jeżeli uwolnienie dodatkowej puli uprawnień nie powstrzyma inwestorów (np. gdyby dysponowali oni odpowiednio dużymi środkami), wówczas koszt ten wzrośnie do 7100 zł w 2030 r.

– wyliczył Marek Lachowicz w raporcie.

Ekonomista dodał, że po zsumowaniu kosztów cała polska gospodarka będzie musiała się liczyć z rocznymi wydatkami od 21,2 mld zł (w optymistycznym scenariuszu) do aż 96,5 mld zł w scenariuszu pesymistycznym. Najbardziej odbije się to na budżetach najuboższych Polaków, którzy żyją na wsi i czerpią energię oraz ciepło z sieci. To właśnie ta grupa poniesie największe koszty.

Polska będzie stratna na ETS2

Marek Lachowicz tłumaczy, że teoretycznie negatywne następstwa unijnej polityki klimatycznej mają być łagodzone przez środki wypłacane z funduszu bezpieczeństwa klimatycznego (Climate Security Fund). Według unijnych szacunków Polska ma otrzymać z CSF ok. 17 proc. wszystkich środków, co przelicza się na niespełna 70 mld zł. Z uwagi na fakt, że roczny koszt ETS2 dla Polski jest szacowany w najlepszym wariancie na 21 mld zł rocznie, a do tego należy doliczyć wydatki przedsiębiorstw na dostosowanie do nowych wymogów, to według ekonomisty Polska już po trzech latach od wprowadzenia systemu będzie stratna, nawet jeśli wypłaty z CSF będą się odbywały płynnie.

Źródło: WEI
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA