fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeZaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.

Najnowszy raport Europejskiego Banku Inwestycyjnego wykazał, że 66 proc. polskich firm używa zaawansowanych technologii cyfrowych. To nieco gorzej niż średnia dla Unii Europejskiej, która osiągnęła poziom 69 proc.

Zaawansowane technologie cyfrowe a rozmiar firm

Opracowanie zatytułowane „Digitalisation in Europe 2022-2023. Evidence from the EIB Investment Survey” wykazało, że odsetek zaangażowania zaawansowanych technologii cyfrowych w organizacji pracy jest znacząco różny, jeśli weźmie się pod uwagę rozmiar przedsiębiorstwa. Najczęściej używane są przez duże firmy, wśród których korzysta z nich prawie 80 proc. podmiotów. Znacznie słabiej wypadają tu firmy średnie, dla których wskaźnik ten wynosi niewiele ponad 60 proc. Podobny wynik osiągnęły mikrofirmy. Najsłabiej natomiast wypadły firmy małe – w tym segmencie zaawansowanych technologii używa mniej więcej co drugie przedsiębiorstwo.

Analitycy EBI wskazali, że pozytywny wpływ na rozwój zaawansowanych technologii cyfrowych w polskich firmach miała pandemia koronawirusa. W jej trakcie niemal 60 proc. dużych firm zwiększyło swój poziom cyfryzacji, a wśród średnich i małych było to 40 proc. i 30 proc. wśród mikrofirm. Są to wyniki zbliżone do średniej unijnej.

Pandemia koronawirusa i wojna w Ukrainie pokazały, że rozwój cyfryzacji jest wymogiem naszych czasów i jednym z głównych wyzwań. Od zaawansowanej cyfryzacji zależy nasze bezpieczeństwo, rozwój zielonych projektów i co za tym idzie rozwój gospodarczy. Dlatego EBI, jako bank UE, jest zdeterminowany by wspierać rozwój zaawansowanych projektów cyfrowych, ale też by wyrównywać różnice, jakie jeszcze pomiędzy krajami UE w poziomie cyfryzacji istnieją

– powiedziała dyrektor Departamentu Ekonomicznego EBI Debora Revoltella.

Raport EBI wykazał również, że firmy zaawansowane cyfrowo są bardziej skłonne do inwestowania w działania na rzecz klimatu. W całej Unii w takie ruchy zainwestowało 57 proc. firm zaawansowanych cyfrowo i 43 proc. niezaawansowanych.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA