fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaInnowacjeZaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.

Najnowszy raport Europejskiego Banku Inwestycyjnego wykazał, że 66 proc. polskich firm używa zaawansowanych technologii cyfrowych. To nieco gorzej niż średnia dla Unii Europejskiej, która osiągnęła poziom 69 proc.

Zaawansowane technologie cyfrowe a rozmiar firm

Opracowanie zatytułowane „Digitalisation in Europe 2022-2023. Evidence from the EIB Investment Survey” wykazało, że odsetek zaangażowania zaawansowanych technologii cyfrowych w organizacji pracy jest znacząco różny, jeśli weźmie się pod uwagę rozmiar przedsiębiorstwa. Najczęściej używane są przez duże firmy, wśród których korzysta z nich prawie 80 proc. podmiotów. Znacznie słabiej wypadają tu firmy średnie, dla których wskaźnik ten wynosi niewiele ponad 60 proc. Podobny wynik osiągnęły mikrofirmy. Najsłabiej natomiast wypadły firmy małe – w tym segmencie zaawansowanych technologii używa mniej więcej co drugie przedsiębiorstwo.

Analitycy EBI wskazali, że pozytywny wpływ na rozwój zaawansowanych technologii cyfrowych w polskich firmach miała pandemia koronawirusa. W jej trakcie niemal 60 proc. dużych firm zwiększyło swój poziom cyfryzacji, a wśród średnich i małych było to 40 proc. i 30 proc. wśród mikrofirm. Są to wyniki zbliżone do średniej unijnej.

Pandemia koronawirusa i wojna w Ukrainie pokazały, że rozwój cyfryzacji jest wymogiem naszych czasów i jednym z głównych wyzwań. Od zaawansowanej cyfryzacji zależy nasze bezpieczeństwo, rozwój zielonych projektów i co za tym idzie rozwój gospodarczy. Dlatego EBI, jako bank UE, jest zdeterminowany by wspierać rozwój zaawansowanych projektów cyfrowych, ale też by wyrównywać różnice, jakie jeszcze pomiędzy krajami UE w poziomie cyfryzacji istnieją

– powiedziała dyrektor Departamentu Ekonomicznego EBI Debora Revoltella.

Raport EBI wykazał również, że firmy zaawansowane cyfrowo są bardziej skłonne do inwestowania w działania na rzecz klimatu. W całej Unii w takie ruchy zainwestowało 57 proc. firm zaawansowanych cyfrowo i 43 proc. niezaawansowanych.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja nie poprosi o podwyżkę?

Wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie wzbudza gorące dyskusje. Nasiliły się one po uruchomieniu modelu językowego ChatGPT 3, który unaocznił nowe możliwości, jakie daje SI w zasadzie w każdej dziedzinie. „SI pracuje na okrągło, nie choruje, nie skarży się i nie oczekuje wynagrodzenia” – piszą autorzy książki „Sztuczna inteligencja 2041”. Zachwalają czy straszą?
6 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA