Najnowszy raport Europejskiego Banku Inwestycyjnego wykazał, że 66 proc. polskich firm używa zaawansowanych technologii cyfrowych. To nieco gorzej niż średnia dla Unii Europejskiej, która osiągnęła poziom 69 proc.
Zaawansowane technologie cyfrowe a rozmiar firm
Opracowanie zatytułowane „Digitalisation in Europe 2022-2023. Evidence from the EIB Investment Survey” wykazało, że odsetek zaangażowania zaawansowanych technologii cyfrowych w organizacji pracy jest znacząco różny, jeśli weźmie się pod uwagę rozmiar przedsiębiorstwa. Najczęściej używane są przez duże firmy, wśród których korzysta z nich prawie 80 proc. podmiotów. Znacznie słabiej wypadają tu firmy średnie, dla których wskaźnik ten wynosi niewiele ponad 60 proc. Podobny wynik osiągnęły mikrofirmy. Najsłabiej natomiast wypadły firmy małe – w tym segmencie zaawansowanych technologii używa mniej więcej co drugie przedsiębiorstwo.
Analitycy EBI wskazali, że pozytywny wpływ na rozwój zaawansowanych technologii cyfrowych w polskich firmach miała pandemia koronawirusa. W jej trakcie niemal 60 proc. dużych firm zwiększyło swój poziom cyfryzacji, a wśród średnich i małych było to 40 proc. i 30 proc. wśród mikrofirm. Są to wyniki zbliżone do średniej unijnej.
Pandemia koronawirusa i wojna w Ukrainie pokazały, że rozwój cyfryzacji jest wymogiem naszych czasów i jednym z głównych wyzwań. Od zaawansowanej cyfryzacji zależy nasze bezpieczeństwo, rozwój zielonych projektów i co za tym idzie rozwój gospodarczy. Dlatego EBI, jako bank UE, jest zdeterminowany by wspierać rozwój zaawansowanych projektów cyfrowych, ale też by wyrównywać różnice, jakie jeszcze pomiędzy krajami UE w poziomie cyfryzacji istnieją
– powiedziała dyrektor Departamentu Ekonomicznego EBI Debora Revoltella.
Raport EBI wykazał również, że firmy zaawansowane cyfrowo są bardziej skłonne do inwestowania w działania na rzecz klimatu. W całej Unii w takie ruchy zainwestowało 57 proc. firm zaawansowanych cyfrowo i 43 proc. niezaawansowanych.